e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Erken emeklilik için borçlanana vergi kazancı

17.11.2019 06:47 | Güncelleme: 17.11.2019 06:47

Doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanmalar çalışırken yapılırsa vergiden indiriliyor. Erken emeklilik için ödeyeceğiniz paranın en az yüzde 15ini devlet karşılıyor. Askerlikte kazanç en az 2 bin 210 lirayı, doğumda ise en az 2 bin 947 lirayı buluyor

Sosyal Güvenlik Uzmanı Faruk Erdem Erken Emeklilik için Doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanmalar ı için vergi avantajlarını kaleme aldı. Sosyal güvenlik mevzuatımız hem erkek hem kadın sigortalılara borçlanma ile erken emeklilik fırsatı sunuyor. Sigortadan önce askerlik yapan erkekler borçlanarak 1 yıl erken emekli olurken kadınlar sigortadan sonraki üç çocuğa kadar borçlanarak çalışmadan 6 yıl prim kazanabiliyor.

Yine yurtdışındaki çalışmalar da borçlanılarak emeklilik primi olarak saydırılıyor. Erkeklerin borçlandıkları süre kadar işe giriş tarihleri geri gidiyor ve emeklilikleri 1 yıl öne alınıyor. Kadınlarda ise eksik primler tamamlanarak 6 yıl daha fazla çalışmadan emekli olunuyor. Her çocuk için 720 gün borçlanılarak 2 bin 160 gün yani 6 yıllık prim kazanılıyor.

HER OCAK'TA ARTIYOR

Yurtdışı borçlanma asgari ücretin yüzde 45'i kadar olurken diğerleri yüzde 32'si kadar hesaplanıyor. Bir aylık en az doğum ve askerlik borçlanması 2019 yılı için 818 lira 68 kuruş olarak tahsil ediliyor. En az rakamdan düşünüldüğünde 18 aylık askerlik borçlanması 2019 yılı için 14.736,39 TL'yi, 24 aylık bir çocuk borçlanması ise 19.648,52 lirayı buluyor.
Her yıl Ocak ayında asgari ücret arttığında borçlanılacak en az tutar da değişiyor. Tavandan borçlanmak isteyenler ise bu tutarın 75 katına kadar fazla para ödeyebiliyor. Fazla ödemek emekli maaşını artırıcı rol oynuyor. Ancak emekli maaşı hesaplanırken tüm kazançlara bakıldığından en alt seviyeden ödemek daha avantajlı olacaktır.

VERGİDEN İNDİRİN

Gelir Vergisi Kanunu'na göre ücretliler, borçlanma amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yaptıkları prim ödemelerini, vergi matrahından indirebiliyor.
Ödeme toptan yapılmışsa, ödenen tutara ulaşıncaya kadar, ücretlerin vergiye tabi tutarından indirim yapılabiliyor.
Vergi indiriminden yararlanabilmek borçlanma belgesinin işverene verilmesi gerekiyor.
Belgenin işverene verildiği aydan başlamak üzere ödenen tutarın tamamı kazançtan indirilebiliyor.

NASIL HESAPLANIYOR

Asgari ücretli bir çalışan 2019 yılı için aylık 326,20 TL (AGİ hariç) gelir vergisi ödüyor. 18 aylık askerlik borçlanması için 14.736,39 lira ödediğinde borçlanılan tutarın tamamı bitene kadar her ay indirim uygulanıyor.

İlk ayda uygulanacak tutar vergi matrahı kadar yani 2.174,64 TL olacak. Toplam ödeme bitene kadar bu indirim devam edecek. Böylece 6 ayda 13.047,84 lira vergi matrahından düşülecek. 6 ay boyunca hiç vergi ödemeyeceği için aylık 326,20 lira cebinde kalacak.

Kalan 1.688,55 lira ise 7. Aydaki matrahtan düşülecek.
Son ay vergisi 253,28 lira azalacak.
Toplamda vergi kazancı 2.210,50 lirayı bulacak.

Böylece devlet askerlik borçlanmasının yüzde 15'ini çalışan adına karşılamış oluyor.
Maaşı yüksek çalışanlarda kazanç daha da artıyor.

ÖRNEK HESAPLAMA

ASKERLİK BORÇLANMASI (14.736,39 TL)

Brüt asgari ücret 2.558,40 TL
Vergi matrahı 2.174,64 TL
İndirilecek tutar 2.174,64 TL (6 ay boyunca)
7. ay indirilecek tutar 1.688,55 TL
6 ay ödenecek vergi 0 TL
Aylık kazanç 326,20 TL
Toplam kazanç 2.210,50 TL


BİR ÇOCUK BORÇLANMASI (19.648,52 TL)

Brüt asgari ücret 2.558,40 TL
Vergi matrahı 2.174,64 TL
İndirilecek tutar 19.571,76 TL ( 9 ay boyunca)
10. Ay inecek tutar 76,76 TL
9 ay ödenecek vergi 0 TL
Aylık kazanç 326,20 TL
Toplam kazanç 2.947,32 TL


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL