e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşsizlik maaşı almak şimdi daha kolay.

17.11.2019 06:52 | Güncelleme: 17.11.2019 06:52

Ekrem Sarısu Sosyal Güvenlikle ilgili gelen soruları cevapladı.

İşsizlik ödeneği almak için son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kaldırıldı.

Soru: Çalıştığım yerden çıkış yaptığım gün başka bir işyerinde işe başladım, işsizlik ödeneği hakkım sıfırlandı mı? Yani işsizlik ödeneği almak için 120 günü beklemem gerekiyor mu?  

Cevap: Gerekmiyor. Çünkü yasa 18 Ocak 2019’da değiştirildi. Yasadaki ‘hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek çalışmış olanlardan’ ibaresi, 18 Ocak 2019 itibarıyla ‘hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan’ şeklinde değiştirilerek, işsizlik ödeneğinde aranan şartlardan son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kaldırılmış olup, 18 Ocak 2019’dan itibaren hizmet akdi feshedilenler için uygulanmak üzere, son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı getirilmiştir.

Bu son 120 gün hizmet akdi olması şartıyla, 120 gün kesintisiz prim ödenmese de işsizlik ödeneği alınacağı anlamına geliyor.

35 GÜN SSK PRİMİ ÖDEMESİ 20 YIL HİZMET SÜRESİNE TABİ OLMANIZI SAĞLIYOR

SORU: 1978 doğumluyum. Mart 1999 SSK girişimle 35 gün prim ödemem var. 2005 yılında memur oldum. Hâlâ çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: 35 gün SSK hizmetiniz Emekli Sandığı’nda emekli olmak için; 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 58 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor. Hizmet sürenizi 20 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

DÜŞÜK OLANIN YARISI YÜKSEK OLANIN TAMAMI

SORU: 1969 doğumluyum. 1985 SSK girişimle 2826 gün prim ödemem var. İş kazası geçirdim. Yüzde 40.2 oranında raporum var. Ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: Vergi indirim hakkı da alırsanız 6 Ağustos 2003 itibarıyla 12 yıldan fazla süredir sigortalı olan, vergi indirim hakkı almış 3’üncü derecede engelli olarak, emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz ve 774 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

İş kazası sonunda geçici iş göremezlik geliri bağlanmıştır. Emekli olduğunuzda geçici iş görmezlik geliri ile emekli aylığınızdan yüksek olanın tamamını, düşük olanın yarısını alırsınız.

PRİMİNİZ YETERLİ EKİM 2020’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 24 Ekim 1969 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Haziran 1988 olup 6700 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 24 Ekim 2020 tarihinde emekli olabilirsiniz.

OCAK 2021’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 15 Mayıs 1968 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim 1 Temmuz 1985 olup 28 Ağustos 2011’de Bağkur’lu oldum, 1 Temmuz 2017’den itibaren tekrar sigortalı olarak çalışmaya başladım. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: 1 Temmuz 2017’de başlayan sigortalı çalışmanızı 1 Ocak 2021’e kadar devam ettirmeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminizi 1260 güne tamamlayacağınız 1 Ocak 2021’de emekli olabilirsiniz.

EMEKLİ SANDIĞI KANUNU’NA TABİ DEĞİLSİNİZ

Soru: 1979 doğumluyum. İlk SSK girişim 2003 yılında. Toplam 6000 gün prim ödemem var. Daha sonra 2018 yılında memur oldum. Emekli olurken Emekli Sandığı’ndan mı emekli olacağım?  

Cevap: İlk defa 15 Ekim 2008’den sonra memur olduğunuzdan, 4/1-c sigortalılık statüsünden emekli olacaksınız. Bu Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olmadığınız anlamına geliyor.

Yani 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre değil, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre emekli olacaksınız. Dolayısıyla emekli olmak için 9000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam prim ödemenizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL