e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Vergi Affı yerine e-haciz geldi!

17.11.2019 07:21 | Güncelleme: 17.11.2019 07:21

Vergi affı bekleyenlere kötü haber Ekim ayında geldi. Daha kötüsünü beklemeyen vergi ve ceza borçluları e-haciz ile şok oldu.

Ekonomik sıkıntı sebebi ile vatandaşlar ve mükellefler 2019 ve 2020 yılında bir vergi affı beklentisi içerisindeyken Ekim ayında yapılan açıklma ile 3 yıl vergi affı veya yapılandırma yapılmayacağını öğrendiler. 

Yeni bir yapılandırma yasası beklerken EKim ayının başında Yeni Ekonomik Programın açıklanmasının ardından 2 milyon 600 bin vergi borçlusu ve 800 bin SGK borçlusunun banka hesaplarına e-haciz uygulaması yapıldı.

 

Peki e-Haciz tahlitatı artırdı mı? Yeni Bir yapılanma ile daha fazla tahsilat yapılamaz mı?

Nedim Türkmen makalesinden yapılan e-haciz uygulamalarını değerlendirdi.

Vergi idaresi, temmuz ayından bu yana borçlu mükellefler ile ilgili çok ciddi tahsilat çalışmaları yürütmekte idi. Ekim ayı başında toplu uygulanan elektronik haciz uygulaması ile beraber tahsilat çalışmaları zirve yaptı..

Bugün sizlere, toplu elektronik haciz uygulamasının yapıldığı ekim ayında eylül ayına göre tahsilat/tahakkuk oranının artıp artmadığını, bir tablo marifetiyle göstermeye çalışacağım.

 

e-Haciz Uygulamasının ilk ay sonuçları   2019 Eylül tahsilat / tahakkuk oranı 2019 Ekim tahsilat / tahakkuk oranı Tahsilat oranı
Vergi Gelirleri 71.3 73.4 2.1
Gelir Vergisi 71.3 73.5 2.2
-Beyana Dayanan Gelir Vergisi 37.7 38.5 0.8
-Basit Usulde Gelir Vergisi 33 34.7 1.7
-Gelir Vergisi Tevkifatı 76.5 78.3 1.8
Kurumlar Vergisi 68.8 69.7 0.9
-Beyana dayanan Kurumlar Vergisi 16.8 16.4 -0.4
Motorlu Taşıtlar Vergisi 62.2 64.8 2.6
Dahilde alman Katma Değer Vergisi 33.4 35.6 2.2
Özel Tüketim Vergisi 86.3 87.7 1.4
-Petrol ve doğalgaz ürünleri 79.2 81.3 2.1
-Motorlu taşıt araçları 80.5 83.4 2.9
-Alkollü içkiler 88.2 89.1 0.9
-Tütün mamülleri 98 98.1 0.1
-Kolalı gazozlar 85.7 87.5 1.8
-Dayanıklı tüketim ve diğer mallar 80.8 84 3.2
Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi 98.1 98.3 0.2
Şans Oyunları Vergisi 97.3 97.8 0.5
Özel İletişim Vergisi 91.2 92.1 0.9
İthalde alman Katma Değer Vergisi 100 100 0
Damga Vergisi 65 67.2 2.2
Harçlar 75.1 76.8 1.7

Yukarıdaki tablo incelendiğinde; vergi gelirleri tahsilat/tahakkuk oranının bir önceki aya göre yüzde 2.1 arttığını görüyoruz. Tahsilat/tahakkuk oranı,  Kurumlar Vergisi hariç diğer bütün vergilerde cüz'i miktarlarda artış göstermiştir.

Maliye Bakanlığı, ekim ayında yaptığı toplu elektronik haciz uygulamasını yeterli görmeyip, geçen hafta içinde de 1.5 milyon borçluya daha elektronik haciz uygulaması yapmıştır. Yeni elektronik haciz dalgasının sonuçlarını da, önümüzdeki ay açıklanacak bütçe sonuçlarında göreceğiz.

Tahsilat/tahakkuk oranlarında yaşanan çok hafif kıpırdanma, Maliye Bakanlığı'nın “vergi mükelleflerinin parası olduğu halde, vergi borcunu ödemiyor” düşüncesini doğrulamadığını, aksine benim her zaman söylediğim; basiretli bir tüccarın banka faizinin yüzde 14 olduğu bir yerde, devlete yıllık yüzde 24 ile borçlu kalmayacağı yönündeki düşüncemi doğrulamıştır.

konomi düzelmeden vergi ve sosyal sigorta primlerinin tahsilatında, top atsanız ancak bu kadar tahsilat yapılabileceğini görmek gerekir. Elektronik haciz uygulamasını, mali terör silahı gibi kullanmamak gerekir.

Ülkede üretim olur, mükellefler para kazanır ve borçlarını öder. Ödeme niyetleri olmasa, zaten hiç tahakkuk ettirmezler. Ödeme niyetleri var, tahakkuk ettirmişler ancak ekonomik kriz nedeniyle nakit akışları bozulmuş ve ödemelerini yapamıyorlar. En ufak bir zorlukta “aynı gemideyiz” türküsünü söyleyip, iş tahsilata gelince farklı davranmak doğru değildir.

Ekonomi canlanırsa, her şey yoluna girer. Nerede hareket, orada bereket…


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL