e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yıl sonuna kadar prim borçlanmanızı gerçekleştirin!

05.12.2019 08:25 | Güncelleme: 05.12.2019 08:25

Emekli olabilmek için ilk işe giriş tarihine göre Prim günü, Yaş ve yıl ayrımları söz konusu olmaktadır.

Her yıl sonunda emeklilik hayali kuranlar acaba yılsonunda mı yoksa yılbaşında mı borçlanmalıyım soru ile karşı karşıya kalıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Taner Özdemir Ne zaman SGK borçlanması yapmalıyım? sorusuna açıklık getiridi.

Emeklilik için yaşı doldurup prim günü eksik olanların ise kanun kapsamında eksik olan prim günlerini çalışmadan borçlanmaları mümkündür. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan, yapılacak borçlanmalar; Askerlik borçlanması, Doğum borçlanması,Yurtdışı borçlanması,Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri, Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri, Grev ve lokavtta geçen süreleri, Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri, Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, açıkta geçirdikleri süreleri, Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak prim günlerini tamamlama imkanları vardır.

Bu borçlanmalarda, borçlanılacak prim tutarını belirlemek ise borçlanacak kişinin kendi beyanına göre düzenlenmektedir. Prim borçlanmasını yürürlükteki asgari ücret ile SGK tavan ücreti arasında bir tutar belirlenebilmektedir. Yürürlükteki asgari ücretin altında bir borçlanma söz konusu olamayacaktır. Borçlanmalarda beyan edilen kazancın %32 si oranında hesaplama yapılmaktadır. Örneğin: 50 günlük bir borçlanma yapacaksınız ve bu borçlanmayı yürürlükteki asgari ücrete göre yapacaksanız 2.558,40*32%: 818,68(30 günlük borçlanma rakamı). 818,68/30*50:1.364,48 (50 günlük borçlanılacak rakam)

Yurtdışı borçlanması yapacak olanların ise borçlanılacak kazanç beyanı %45′ lik prim oranına göre belirlenmektedir.

31.12.2019 tarihinden önce borçlanmanızı gerçekleştirin!

01.01.2020 tarihinde geçerli olacak Asgari ücret görüşmeleri Aralık ayı içerisinde yapılacaktır. Bu görüşme neticesinde Asgari ücrette bir artış meydana gelecektir.  Çalışma hayatındaki pek çok parametre Asgari ücrete bağlı bir şekilde değişiklik gösteriyor. Bunlardan bazıları;  Borçlanılacak prim hesabı, Asgari geçim indirimi, İşsizlik ödeneği, İdari para cezaları, Ödenecek Bağkur primleri gibi.

01.01.2020 tarihinden önce 31.12.2019 tarihine kadar Borçlanma yapacak kişilerin bu kapsamda yıl sonu gelmeden borçlanma işlemlerini gerçekleştirmeleri 01.01.2020 tarihinde geçerli olacak asgari ücret artışından etkilenmeden borçlanmalarını sağlayacaktır.

https://www.tanerozdemir.com.tr/yil-sonuna-kadar-borclanmanizi-gerceklestirin.html


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL