e-Fatura & e-Arşiv GÜNDEM PRATİK BİLGİLER MUHASEBE
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yıl sonuna kadar prim borçlanmanızı gerçekleştirin!

05.12.2019 08:25 | Güncelleme: 05.12.2019 08:25

Emekli olabilmek için ilk işe giriş tarihine göre Prim günü, Yaş ve yıl ayrımları söz konusu olmaktadır.

Her yıl sonunda emeklilik hayali kuranlar acaba yılsonunda mı yoksa yılbaşında mı borçlanmalıyım soru ile karşı karşıya kalıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Taner Özdemir Ne zaman SGK borçlanması yapmalıyım? sorusuna açıklık getiridi.

Emeklilik için yaşı doldurup prim günü eksik olanların ise kanun kapsamında eksik olan prim günlerini çalışmadan borçlanmaları mümkündür. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan, yapılacak borçlanmalar; Askerlik borçlanması, Doğum borçlanması,Yurtdışı borçlanması,Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri, Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri, Grev ve lokavtta geçen süreleri, Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri, Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, açıkta geçirdikleri süreleri, Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak prim günlerini tamamlama imkanları vardır.

Bu borçlanmalarda, borçlanılacak prim tutarını belirlemek ise borçlanacak kişinin kendi beyanına göre düzenlenmektedir. Prim borçlanmasını yürürlükteki asgari ücret ile SGK tavan ücreti arasında bir tutar belirlenebilmektedir. Yürürlükteki asgari ücretin altında bir borçlanma söz konusu olamayacaktır. Borçlanmalarda beyan edilen kazancın %32 si oranında hesaplama yapılmaktadır. Örneğin: 50 günlük bir borçlanma yapacaksınız ve bu borçlanmayı yürürlükteki asgari ücrete göre yapacaksanız 2.558,40*32%: 818,68(30 günlük borçlanma rakamı). 818,68/30*50:1.364,48 (50 günlük borçlanılacak rakam)

Yurtdışı borçlanması yapacak olanların ise borçlanılacak kazanç beyanı %45′ lik prim oranına göre belirlenmektedir.

31.12.2019 tarihinden önce borçlanmanızı gerçekleştirin!

01.01.2020 tarihinde geçerli olacak Asgari ücret görüşmeleri Aralık ayı içerisinde yapılacaktır. Bu görüşme neticesinde Asgari ücrette bir artış meydana gelecektir.  Çalışma hayatındaki pek çok parametre Asgari ücrete bağlı bir şekilde değişiklik gösteriyor. Bunlardan bazıları;  Borçlanılacak prim hesabı, Asgari geçim indirimi, İşsizlik ödeneği, İdari para cezaları, Ödenecek Bağkur primleri gibi.

01.01.2020 tarihinden önce 31.12.2019 tarihine kadar Borçlanma yapacak kişilerin bu kapsamda yıl sonu gelmeden borçlanma işlemlerini gerçekleştirmeleri 01.01.2020 tarihinde geçerli olacak asgari ücret artışından etkilenmeden borçlanmalarını sağlayacaktır.

https://www.tanerozdemir.com.tr/yil-sonuna-kadar-borclanmanizi-gerceklestirin.html
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL