» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Geriye dönük Bağkur kaydı yaptırmak mümkün mü?

 
21.01.2021 06:13 | Güncelleme: 21.01.2021 06:13

Bağkura süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren başlatılıyor.

SORU: 1 Mayıs 1961 doğumlu babamın, 1986’da vergi dairesinde esnaf kaydı var ama Bağkur kaydı yok. Nisan 2004’te SSK’lı (4/A) oldu. 1525 gün primi bulunuyor. 2010’da tekrar esnaflığa başlayıp Bağkur’lu (4/B) oldu ve 4/B’den de 2142 günü var. En son çıkan yapılandırma yasasına göre, 2018 yılı öncesine ait 1710 prim günü ihya kapsamına giriyor. Bu durumda ihyadan yararlanıp primi 5400 güne tamamlarsak, babam emekli olabilir mi? 20 ay askerlik yapmış ve onu da henüz saydırmadık.  

CEVAP: Babanız gibi, Bağkur’a süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren başlatılıyor. 1 Ekim 2008’den önceki bir tarihten Bağkur kaydı mümkün değil. Dolayısıyla babanız 1986’daki vergi kaydına istinaden Bağkur’a kayıt yaptıramaz. Sorunuzdan babanızın ilk defa Nisan 2004’te sigortalı olduğu anlaşılıyor. Bağkur’dan yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ve 62 yaş şartlarına tabi. 1710 gün ihya hakkı varsa, durdurulan sigortalılık süresini ihya edip ayrıca 23 gün de prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlaması şartıyla, 62 yaşını dolduracağı 1 Mayıs 2023’te emekli olabilir.

İsteğe bağlı sigortalı olanın yetim aylığı kesilir mi?

SORU: 24 Ocak 1979 doğumluyum. Sigorta girişim 9 Nisan 2004. SSK’ya 1976 gün prim ödedim. Bu aydan itibaren Bağkur’a isteğe bağlı ödeme yaparsam, ne zaman emekli olurum? Bağkur’a toplu ödeme yapabilir miyim? Babamdan dolayı Emekli Sandığı’ndan aylık alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olunca aylık kesilir mi? AYTEN

CEVAP: İsteğe bağlı olarak Bağkur’a 3424 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Bağkur’a toplu ödeme yaparak gün kazanamazsınız. Ayrıca isteğe bağlı prim ödemeye başlayınca, babanızdan aldığınız yetim aylığınız kesilmez.

10 yıldan fazla hizmet süresi olan kesenek iadesi alamaz

Soru: 3 Ekim 1975 doğumluyum. Hükümlü olarak cezaevindeyim. 1998’de polis okuluna başladım. 9 aylık eğitimden sonra, 15 Haziran 1999’da atanarak göreve başladım. Cezaevine girene kadar kesintisiz memur olarak çalıştım. 18 ay askerliğini borçlandım. Meslekten çıkartılana kadar 19 yıl tam maaş aldım. Mesleğe başlamadan önce 3 gün SSK primim var. Memurken rahatsızlıklarımdan dolayı yüzde 41 ağır özürlü ve refakatli raporu aldım. Başbakanlık özürlülük kartım mevcut. Bu bilgiler ışığında en erken nasıl emekli olabilirim? Mesleki yıpranma paylarım sayılır mı? Emekli ikramiyemi ve maaş bordrolarımda görünen devlet keseneği ve kişisel keseneklerden, kişisel kesenek olanını alabilir miyim?  

Cevap: Askerlik tarihinizi belirtmemişsiniz. Ancak sorunuzdan askerliğinizi memuriyetten önce yaptığınız anlaşılıyor. Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan hak kazandığınız yıpranma süresinin, emeklilik yaşınızdan düşülmesi sonucu 3 Ocak 2025’te emekliliğe hak kazanacaksınız.

Şayet memuriyet görevinize son verilme sebebi, İş Kanunu’na göre kıdem tazminatı ödemeyi engelleyen bir fiil ise hizmet birleştirmesiyle emekli olacağınızdan, emekli ikramiyesi ödenmeyecektir. Ancak memuriyet ve askerlik borçlanması ile yıpranma süreniz de dahil Emekli Sandığı’na tabi hizmetiniz 25 yılın üzerinde olduğundan, dava yolu ile ikramiyenizi almanız mümkündür. Bu konuda açılan davalar, kişiler lehine sonuçlanıyor. Fiili hizmet süreniz 10 yıldan fazla olduğundan, emeklilik kesenekleriniz iade edilmeyecektir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.