e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İSEDAK Sermaye Piyasaları Forumu Kuruldu

20.09.2011 08:34 | Güncelleme: 26.02.2019 17:11

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyelerine yönelik olarak "İSEDAK Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kuruluşları Konferans ve Yuvarlak Masa Toplantısı" ve "İİT Sermaye Piyasaları ve Teknoloji Paneli" 16-17 Eylül 2011 tarihlerinde Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ev sahipliğinde, İstanbul The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlendi.

Konferans SPK Başkanı A. Vedat AKGİRAY, İMKB Başkanı Hüseyin ERKAN ve İSEDAK Koordinasyon Bürosu Genel Direktörü M. Metin EKER’in açılış konuşmaları ile başladı. Konferans ve toplantılarda ülkemiz ve üye ülke finansal piyasalarının genel görünümü, küresel finansal krizin gelişmekte olan finansal piyasalara etkisi, işbirliği yapılabilecek alanlar ve uygun işbirliği platformunun kurulması konuları ele alındı.

 

Organizasyonda üye ülkeler sermaye piyasaları düzenleyici ve denetleyici kuruluşları arasında eşgüdümün artırılması, bölgesel ve küresel çapta işbirliği olanaklarının güçlendirilmesi ve İSEDAK Üye Ülkeler Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kuruluşlar Forumu oluşturulmasına yönelik çalışma yapılması konusunda mutabakata varılmıştır.

Toplantılar sonucunda, katılımcı üye ülkelerin oybirliği ile "İSEDAK Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kuruluşlar Forumu"nun kurulması, SPK Başkanı A. Vedat AKGİRAY’in Forum Başkanlığı’nı, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ise Forum sekretaryasını yürütmesi hususu kararlaştırılmıştır.

İSEDAK, İİT bünyesinde yer alan üç daimi komiteden biri olup, İİT tarafından ekonomik ve ticari işbirliği alanındaki kararların uygulanmasını izlemekte, üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin güçlendirilmesi ve kapasitelerin artırılması çalışmalarını yürütmektedir.  2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştirilen İSEDAK toplantılarında, üye ülkelerin sermaye piyasalarını düzenleyen kuruluşlar arasında bir işbirliği mekanizmasının oluşturulması yönünde çağrıda bulunulmuş, 5-8 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirilen 26. İSEDAK toplantısında ise, üye ülkelerin sermaye piyasalarını düzenleyici kuruluşlarının katılacağı bir toplantının düzenlenmesi konusunda Kurulumuza görev verilmiştir.

Halihazırda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile İSEDAK üyesi ülkeler merkez bankaları ve borsaları arasında işbirliği çalışmaları yürütülmekte olup, "İSEDAK Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kuruluşlar Forumu" ile de sermaye piyasası alanında benzer işbirliği çalışmalarının yapılması öngörülmektedir.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !