e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İŞKUR İşbaşı eğitim programına katılanlara asgari ücret ödemesi

05.02.2019 06:20 | Güncelleme: 05.02.2019 06:20

İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılanlar hem meslek öğreniyor hem de asgari ücret kadar maaş alıyor. İşsizler program sonunda da istihdam ediliyor. 2018’de bu programlara toplam 300 bin 512 kişi katıldı.

İŞKUR, 2015 yılından bu yana işbaşı eğitim programını başarıyla uyguluyor. Programın amacı işsizlerin işbaşında meslek öğrenmesi ve meslek öğrendiği işyerinde istihdam edilmesi. İşbaşı eğitim programı işsizlerin ilk hedefi haline gelmiş durumda. İşbaşı eğitim programında katılımcılara programa katıldıkları gün başına ödeme yapılıyor.

Bu yıl için program katılımcılarına günlük 77.7 TL ödeniyor. Ayda 26 gün programa katılan bir kişi asgari ücret (2020 TL) kadar gelir elde ediyor. Öğrenciler için günlük tutar 58.27 TL iken, işsizlik parası alanlara günlük 38.85 TL ödeniyor.

SAĞLIKTAN DA YARARLANIR

İşsizler program boyunca bir yandan meslek öğrenip diğer yandan asgari ücret kadar gelir elde ediyor. Ayrıca işveren isterse katılımcılara İŞKUR’un ödediği tutara ilave olarak da ödeme yapabiliyor. Yani katılımcıların asgari ücretin üzerinde gelir elde etmesi de mümkün. Programa katılan işsizler yalnızca gelir elde etmiyor. Program boyunca katılımcılar adına genel sağlık sigortası primi de yatırıldığı için sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ayrıca bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları da sağlık hizmeti alabiliyor.

9 AYA KADAR UZUYOR

Bu program İŞKUR’un işsizlere eğitim verilmesi için işverenlerle yaptığı bir program. İŞKUR, kayıtlı işsizlere eğitim verecek işverenlere katılımcı sağlıyor. İşverenler de bu katılımcılara işi öğretiyor ve program sonunda katılımcıların en az yarısını istihdam ediyor. Eğitim programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlardaki eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için ise 9 aya kadar uzayabiliyor.

Başvuru yapmak için ne gerekiyor?

Programa katılmak için işsizlerin yapması gerekenler şunlar:

- İşsizler, İŞKUR'un internet sitesinden ‘iş arayan’ menüsünden, ‘kurs ve programlar’ bölümüne gelip, program aradıkları ili seçerek, o ildeki işbaşı eğitim programlarını takip edebiliyor.

- Talep ettiği meslekte program bulan işsizler doğrudan başvurabiliyor.

- İşsizler, İŞKUR'un sitesinden program düzenleyen işverenlere ulaşabilir.

- Program işverenlere de avantaj sağladığı için pek çok işveren program üzerinden işe alımlarını yapıyor.

650 bin kişi eğitim aldığı meslekte istihdam edildi

İŞKUR, 2018’de 95 bin 445 program düzenledi. Bu programlara toplam 300 bin 512 kişi katıldı. 2015-2018 döneminde programa katılan işsizlerin yüzde 92.8’i, işbaşında eğitim aldıkları mesleklerde bir yıl ve daha uzun süreyle istihdam edildi. Bu süreçte programa katılan 700 bin kişinin 650 bininin eğitim aldıkları meslekte bir yıl ve daha uzun süreli istihdam edilmesi büyük başarı.

PROGRAM SÜRESİ KADAR

Programda, işverenin katılımcıların en az yarısını yine en az program süresi kadar istihdam etmesi gerekiyor. Örneğin 10 kişilik program düzenleyen işveren, program sonunda en az 5 katılımcıyı en az 3 ay süreyle istihdam etmek zorunda. 2015-2018 döneminde düzenlenen programlarda yüzde 92.8 oranında kalıcı istihdamın gerçekleşmesi, bu zorunluluğun çok üzerinde istihdamın gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !