» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İhbar tazminatına hangi durumda hak kazanılır?

 
22.02.2021 06:21 | Güncelleme: 22.02.2021 06:21

İhbar tazminatı, iş sözleşmesinin işveren tarafından 4857 sayılı İşKanununun 25. maddesinde sayılan haklı nedenler dışında bir nedenle sonaerdirilmesi halinde söz konusu olur.

Türk Telekom'da teknik müdür yardımcısı olarak çalışırken üç kez alt unvan ve iki kez kısım değişikliğine uğradım. İkinci yer değişikliğimdeki görev yerimde çalışırken emekli olmam istendi. Ret cevabı vermem sonucu önüme konulan fesih bildirimini imzaladım. Bir gün sonra, aile ve iş arkadaşlarımın telkinleri sonucu ikale sözleşmesini imzalayarak zoraki emekli edildim. Ansızın gelişen bu olay sonucu ihbar tazminatı almaya hak kazandığımı düşünüyorum. Arabuluculuk başvurusu yapmadan önce değerli fikirlerinizden yararlanmak isterim.

  Şöyle ki, belirsiz süreli iş sözleşmesini sona erdiren tarafın (işçi veya işverenin) iş sözleşmesinin feshinden önce durumu diğer tarafa bildirmesi gerekir. Bildirim süresi, işçinin çalışma süresine göre iki ile sekiz hafta arasında değişmektedir.

Kanun, işverene bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini hemen sona erdirme hakkı vermiştir. Yani, iş sözleşmesinin işveren tarafından sona erdirilmesi halinde, işveren bildirim süresi yerine, bildirim süresine ilişkin ücreti peşin ödeyerek iş sözleşmesini sona erdirebilmektedir. Bildirim süresini beklemek istemeyen işverenin, bildirim süresine ilişkin olarak ödediği ücret, ihbar tazminatı olarak adlandırılmaktadır. 

Paylaştığınız bilgi ve belgelere göre iş sözleşmeniz karşılıklı anlaşma (ikale) ile sonlandırılmış. İkale sözleşmenizde yer alan hükümlere göre, ihbar tazminatına hak kazanamayacağınızı değerlendiriyorum.

Yaş haddinden kaç yaşında ve kaç günden emekli olabilirim? 

25 Temmuz 1968 doğumlu bayanım. İlk işe giriş tarihim 10 Ocak 2014 olup, şu ana kadar 1500 gün prim ödemem var. Yaş haddinden kaç yaşında ve kaç günden emekli olabilirim? 

Yaş haddinden emekli olmak için; 5200 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 3700 gün daha prim ödeyerek priminizi 5200 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

MEMURİYET SÜREM İÇİN EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLECEK MİYİM?

Soru: 29 Haziran 1971 doğumluyum. 20 Eylül 1992’de polis okuluna girdim. 20 Eylül 1993 memuriyet başlangıç tarihim olup, 22 Eylül 2005 tarihinde istifa ettim. Daha sonra sigortalı çalışarak SSK’ya 1067 gün prim ödedim. Sonra Bağkur’lu oldum. Bağkur’a da 551 gün prim ödemem var ve halen Bağkur’um devam ediyor.

Memuriyetten dolayı 2 yıl 11 ay 15 gün fiili hizmet süresi zammım mevcut. Emeklilik için müracaat ettiğimde Emekli Sandığı’nda yaş haddini doldurduğum görüldü fakat Bağkur borcum olduğu için emeklilik dosyam askıya alınmış. Toplamda 6200 gün üzeri pirimim mevcut. Bağkur borcumu ödediğim zaman emekli olabilir miyim? Emeklilik tazminatımı alabilir miyim? l İbrahim KILNAMAZ

Cevap: Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim içinde) fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunuyor. Son 2520 gün prim ödemeniz içinde, SSK’ya fazla prim ödediğinizden SSK’dan emekli olacaksınız. Bağkur’a olan prim borcunuzu ödeyerek hemen emekli olamazsınız.

Çünkü SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 29 Haziran 2023’te SSK’dan emekli olabilirsiniz. Memuriyetten ayrıldığınız tarihte 15 yıl sigortalılık süreniz olmadığından, emekli olduğunuzda memuriyet süreniz için maalesef emekli ikramiyesi alamazsınız.

3600 GÜN PRİMLE NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Eşim 16 Ocak 1965 doğumlu olup 1 Nisan 1982’de işe başlamış, şu an aktif olarak çalışıyor ve 2648 günü mevcut. Bir tane çocuk parası ödersek, 3600 günden ne zaman emekli olur? 

Eşiniz yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigorta süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabi. Eşiniz, eğer borçlanmadan yararlanan doğumu varsa, bir doğum borçlanmasıyla 720 gün kazandıktan sonra, ayrıca 232 gün daha prim ödeyip toplam primini 3600 güne tamamlaması şartıyla, 58 yaşını dolduracağı 16 Ocak 2023’te emekli olabilir.

Ne zaman emekli olurum? 

01.01.1990 SSK sigorta girişim var. 10.03.1971 doğumluyum, 6000 günüm bulunuyor. 15 senedir aynı işyerinde çalışıyorum. Ne aman emekli olurum? Kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilir miyim? İşsizlik aylığından da faydalanabilir miyim? 

İşe girişinize göre 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız ve 25 yıl şartınız tamamlanmış.

52 yaşınız ise 2023 yılında dolacak. Bu durumda emekli olacağınız tarih 10.03.2023 olacaktır. İşyerinden kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda tazminat alamazsınız. Ancak 15 yıl, 3600 prim gün şartınız tamamlandığından SGK'dan alacağınız yaşı bekleyeceğinize dair yazıyla işverenliğe müracaat ederseniz tazminatınızı alabilirsiniz. Fakat her ne kadar tazminat alsanız da işsizlik maaşına bağlanamazsınız. Çünkü işsizlik aylığı alabilmeniz için haksız bir nedenle ve isteğiniz dışında işten çıkartılmanız gerekmektedir.

01.10.1985 sigorta girişliyim. 3600 prim günüm bulunuyor. Bu şartlar altında emekli olabilir miyim?  

İşe başlama tarihinize göre 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. İşe giriş askerden sonra ise 4.5 aylık askerlik borçlanıp 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. 3600 prim günden ve hangi yaşta emekli olabileceğinizi hesaplamamız için doğum tarihinizi bilmemiz gerekiyor. Çünkü 55 yaşınızı hangi tarihte tamamladığınızı bilmeliyiz ki yaş-kademe hesabını ona göre yapalım.
.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.