e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İhraç edilip hizmet birleştirerek emekli olana ikramiye ödenmiyor.

15.10.2019 05:11 | Güncelleme: 15.10.2019 05:11

8 Temmuz 2018’de kamudan ihraç edildim. Bu tarihe kadar yıpranma dahil 25 yıl 10 ay 10 gün kadar bir hizmet sürem var. Emekliliği hak ettim. Ama yaşımı tamamlamayı bekliyorum. İhraç olduktan sonra özel bir yerde 19 gün SSK’lı olarak çalıştım. Bu durum emekli olmamı ve emekli ikramiyesi konusunu nasıl etkiler?

İhraç edilip hizmet birleştirmesi ile emekli olan memurlara, memuriyet süreleri için emekli ikramiyesi ödenmiyor. 19 gün SSK prim ödemeniz nedeniyle, emekli olduğunuzda ihraç edilip hizmet birleştirerek emekli olduğunuz gerekçesi ile emekli ikramiyesi ödenmez. Ancak mahkemeler, hizmet birleştirmeden memuriyet süresi emekli olmasına yeten memurlara emekli ikramiyesi ödenmesi yönünde kararlar vermekteler. İkramiyeniz ödenmediğinde, memuriyet süreniz emekli olmaya yettiği gerekçesi ile dava açarak, emekli ikramiyenizi yargı yoluyla almanız mümkün olabilir.

Ya 2105 gün daha prim ödeyecek ya da 25 yılı dolduracaksınız

Soru: 1964 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 2 Ocak 2006 olup 4895 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2105 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 4500 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 2 Ocak 2031 tarihinde emekli olmanız da mümkün.

Emeklilik için 54 yaşı da dolduracaksınız

SORU: 1977 doğumluyum. SSK başlangıcım 1993 olup 5800 gün prim ödemem var. EYT çıkarsa faydalanabilir miyim?

CEVAP: Girişiniz de adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş dışındaki şartları sağladığınızdan 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sizin gibi emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayıp emekli olmak için aranan yaşın dolmasını bekleyenleri emekli eden bir yasa çıkarsa tabii siz de yararlanırsınız.

Bağkur emekliye de memura da yetim aylığı bağlamaz

SORU: Kendisi SSK emeklisi olan bir kişi eşinden ayrılınca, babasından kalan Bağkur maaşını alabilir mi? Bir sorum daha var. Kendisi devlet memuru olan kişi (bekar) babasının Bağkur maaşını alabilir mi?

CEVAP: Bağkur emekli veya sigortalı çalışan kız çocuğuna ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Bu nedenle sorunuzdaki emekli de memur olarak çalışan da Bağkur’dan yetim aylığı alamaz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !