e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

İhracatçılar için navlun teşviki

20.06.2019 14:53 |

Afrika ve Ortadoğu doğu ülkelerine ihracatta navlun teşviki,

İçinde bulunduğumuz sıkıntılı dönemde ihracatın önemi giderek artıyor ve buna bağlı teşvikleri almak pastanın üzerindeki çilek gibidir. Eğer böyle bir imkan varsa kesinlikle yararlanılması gerekir.

Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri, Afrika Ülkeleri, Hindistan Ve Pakistan ülkelerine ihracat yapan firmalarımızın yararlanabileceği güzel bir uygulama 2017-2018 için yapıldı.
Navlun desteğinden yararlanabilecek birçok ihracatçı firmamız mevcut. Fakat pek bilinmemesinden kaynaklı firmalar bu güzel teşvikten yararlanamamaktadır. Söz konusu teşvik, ülkelere göre değişmekle birlikte ihraç edilen ürünlerin muhteviyatına göre değişiklik arz ettiğinden kimi ürünlerde “KG” baz alınarak veya “KONTEYNER” başına bakanlık tarafından belirlenen bedel üzerinden, şartları sağlayan firmalara hibe şeklinde ödenmektedir. ( İhracat yapılan ülkelere göre teşvikler; Ürdün, Pakistan, Hindistan gibi ülkelere : 700,00 TL / Konteyner , İsrail : 150,00 TL / Konteyner vb. ) teşvik rakamlarının güncel hali birliklerden öğrenilebilir. 2017 ve 2018 yılları için uygulanmış ve 2019 yılı için henüz olup olmayacağı bakanlık tarafından açıklanmış değil. İhracatçı birliklere firmalara bu konuda bilgi maili atıyor ve birlik bünyesinde bilgilendirme seminerleri düzenlenmiş fakat gözden kaçabiliyor. Süreç firma adına gayet basit, bağlı olunan ihracatçı birliğinin talep ettiği evrakları ibrazıyla süreç tamamlanıyor ve herhangi bir mali yük yoktur.

Hibe edilen rakamın az olsa bile kesinlikle firmaların hevesini kaçırmamalıdır. Elde edilen tecrübe ile personelini yetiştirerek bir kurum kültürü sağlanacaktır ve bununla gelecekteki teşvik ve yardımlardan daha rahat yararlanılabilir.

Navlun teşviki için başvuru nasıl yapılır?

- Firmanızın bağlı bulunduğu İhracatçı Birliğini arayarak, “İhracat Navlun Destekleri” ile ilgili birime ulaşabilirsiniz. İhracat navlun desteği talep edeceğiniz ihracatlarınızı, beyanname intaç tarihlerini baz alarak, ay bazında dosyalayarak, ilgili birime teslim edip bir dosya numarası alarak başvurunuzu yapmış olursunuz. 

Firmalar nelere dikkat etmelidirler?

- Firmalar, beyanname intaç tarihini baz alarak, aynı aya ait ihracatlar için birer dosya hazırlanmak suretiyle yapılacaktır.
- İhracat navlun destek başvurusu yapabilmek için, ihracat yapılan ülkenin, (İhracat Beyannamesinde 17. hane) Navlun destek kapsamına alınan, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden biri olması gerekmektedir.
- İhracatı yapılan ürünler Türk menşeli olmalı, dolayısıyla beyanname Menşe hanesi “052”Türkiye kodu girili olmalı.
- Bedelsiz ürünlerin sevkiyatına dair navlun desteği verilmez.
- Transit ticaret ve Hariçte İşleme Rejimi kapsamı ihracatlar için navlun desteği verilmez.

İhracat Navlun Başvurusunda Teslim Edilmesi Gereken Belgeler

- Navlun Dilekçesi (word formatında indirebilirsiniz)
- Ek3 (excel formatında indirebilirsiniz) (Nakliyeciniz kaşe imza yapmalı)
- Konşimento (kopya)
- Gümrük Beyannamesi (kopya)
- İlgili birlikçe istenebilecek diğer resmi evraklar(imza sirküsü , taahhütname vb.)

Ercan ÇETİNER
Mali Müşavir
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.