İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti yapanlarda Binek Otomobil Alımında KDV İndirimi

30.03.2019 07:50 |

2. el Binek araç ve satımı ile uğraşan mükelleflerde katma Değer Vergisi İndirimi uygulaması nasıl yapılacak?

Alım Satıma konu olna binek araçlar KDV İndirimi

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan mükellefler  tarafından alım satımı yapılan  binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV tutarları  22 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere indirimine konu olacak.

22 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 845 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan mükelleflerde yüzde 18 KDV oranı uygulanarak satın alınan araçların tesliminde de yüzde 18 KDV oranı uygulanacağı açıklanmış idi.

Tebliğ ile yapılan açıklamaya göre , söz konusu Kararın yürürlüğe girdiği 22 Mart 2019  tarihinden sonra  ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce;

  •   %1 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde yüzde 1,
  •   %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde yüzde 18

KDV oranı uygulanacaktır.

İkinci El Araç Alım ve Satımı Yapan oto galeri mükelleflerinde KDV İndirimi

13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile uğraşan mükellefler, 22 Mart 2019 tarihinden sonra alım ve satıma konu etmek üzere satın aldıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’yi indirebileceklerdir.

Diğer taraftan, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerce 22 Mart 2019 tarihinden önce alım ve satıma konu etmek üzere satın alınan, ancak 22 Mart2019 tarihi itibarıyla henüz satılmamış olup, ticari mal stoklarında bulunan binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen ve daha önce indirim konusu yapılamayan KDV tutarlarının, bu araçların teslim edildiği döneme ilişkin KDV beyannamesinde indirim konusu yapılması uygun görülmüştür. Ancak, söz konusu binek otomobillerin daha önce maliyetine dahil edilen KDV tutarlarına ilişkin kayıtların düzeltilmesi gerekecektir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlardır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal etmekle birlikte henüz yetki belgesi almamış olanlar, anılan Yönetmeliğe göre yetki belgesi alınması için verilen süre ile sınırlı olmak üzere yetki belgesi olmaksızın, bu kapsamda işlem yapabileceklerdir.

Alım Satım Amacı dışında alınan binek araçlarda KDV İndirimi yapılacak mı?

Diğer taraftan İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerin alım satım amacı dışında satın aldıkları ve işletmede kullandıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen Katma Değer Vergisi indirim konusu yapılamayacaktır.

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !