e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

?im?ek'ten sermaye ?irketlerine vergi müjdesi

30.06.2015 10:47 |

Maliye Bakanı Şimşek "Borsada işlem gören halka açık sermaye şirketleri, nakdi sermaye artırımları üzerinden hesaplanacak tutarın tamamına kadarını kurumlar vergisi matrahından indirebilecek" dedi.

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, payları Borsada işlem gören halka açık sermaye şirketlerinin, halka açıklık oranına göre nakdi sermaye artırımları üzerinden hesaplanacak tutarın tamamına kadarını kurumlar vergisi matrahından indirebileceğini bildirdi. 


Şimşek, sermaye şirketlerinin beklediği sermaye artırımı konusunda AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 

Mart ayında yasalaşan düzenlemeyle öz kaynakla finansman sağlayan şirketlere önemli bir vergi avantajı getirdiklerini hatırlatan Şimşek, bu konudaki ikinci adımı attıklarını ifade etti. Şirket faaliyetlerinin öz kaynakla finansmanının teşvik edilmesini sağlayacak taslağın, Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunulduğunu anlatan Şimşek, söz konusu kararın uygulanmaya başlamasıyla finansal istikrar açısından çok önemli bir adımın atılacağını bildirdi. 

Kararda, reel sektörün öz sermaye ile finansman modeline geçişini sağlayacak düzenlemelere yer verildiğini belirten Şimşek, şunları kaydetti: 

"Sermaye şirketlerinin ticaret siciline tescil edilmiş olan ödenmiş veya çıkarılmış sermaye tutarlarındaki nakdi sermaye artışları veya yeni kurulan sermaye şirketlerinde ödenmiş sermayenin nakit olarak karşılanan kısmına ilişkin hesaplanan faiz tutarının belli bir kısmının kurumlar vergisi matrahından indirilmesine imkan tanıyan Bakanlar Kurulu kararıyla tüm sermaye şirketleri için nakdi sermaye artışlarında genel indirim oranı yüzde 50 olarak belirlendi. 

Söz konusu indirim oranı, payları borsada işlem gören halka açık sermaye şirketlerinin, halka açıklık oranı yüzde 50 ve daha az olanlar için yüzde 75, halka açıklık oranı yüzde 50'nin üzerinde olanlar için ise yüzde 100 olarak uygulanacak. Yani payları Borsada işlem gören halka açık sermaye şirketleri, halka açıklık oranına göre nakdi sermaye artırımları üzerinden hesaplanacak tutarın tamamına kadarını kurumlar vergisi matrahından indirebilecek." 

Sanayi yatırımlarına yüzde 25'lik ek indirim 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bunlara ilave olarak, nakdi sermaye artışlarının yatırım teşvik belgeli sanayi yatırımlarında kullanılması durumunda, yatırım tutarına bağlı olarak yüzde 25'lik ek indirim imkanı daha getirildiğini bildirdi. 

Kararın, 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yapılacak nakdi sermaye artışlarına veya yeni kurulacak şirketlerde ödenmiş sermayenin nakit olarak karşılanan kısmına uygulanacağını anlatan Şimşek, bu sayede Türk şirketlerinin yabancı kaynakla finansmana olan bağımlılığın azaltılacağını ifade etti. 

Bakan Şimşek, buna bağlı olarak da öz kaynakla finansmanın ve büyümenin çok güçlü bir şekilde teşvik edileceğini sözlerine ekledi.Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.