» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İndirimli Taşıt Almak İçin Engel Oranı Yüzde Kaçtır?

 
09.09.2021 05:07 | Güncelleme: 09.09.2021 05:07

Araç alımında ÖTV ödememek için en az yüzde 90 oranında engelli olmak gerekiyor.

Soru:

1) Ayağımdan yüzde 41 engelliyim (ömür boyu). Gözüm de görmüyor. Şekerim ve tansiyonum var. Yüzde 30 daha rapor alsam, A bir engelli olur muyum? A bir engelli olmak için yüzde kaç rapor lazım?

2) Raporlardan dolayı indirimli araç alacağım. 5 yıl satılamıyor. Ama adıma icralık dosyalar var. Araca borçlarımdan dolayı haciz konabilir mi? Engelli aracını kardeşim adına alabilir miyim?

3) Engelli aracını yüzde kaç engel oranı ile alabilirim?  

Cevap:

1) Engelli hakkıyla emekli olmak için en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Buradaki yüzde 60, tüm vücutta meydana gelen işgücü kaybıdır.

2) Alacağınız araca borçlarınızdan dolayı haciz konabilir. Ayrıca aracı kendi adınıza alabilirsiniz. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi sağlanacak olan aracı abiniz adına alamazsınız.

3) Araç alımında ÖTV ödememek için en az yüzde 90 oranında engelli olmak gerekiyor.

SSK’DAN DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SORU: 6 Haziran 1967 doğumluyum. 6 Haziran 1985’te Bağkur’lu olup 5635 gün prim ödedikten sonra 5 Şubat 2001’de Bağkur’u terk ettim. Son 7 yılda sigortalı çalışarak 600 gün prim yatırdım. Yaşım 54 oldu. Emekli olmam mümkün mü? 

CEVAP: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız 6 Haziran 2025’te emekli olabilirsiniz. Ayrıca sigortalı bir işte çalışıp SSK’ya 626 gün daha prim ödeyerek, Bağkur’dan sonra SSK’ya yatırdığınız primi 1260 güne tamamlayabilirsiniz.

Bu durumda SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. Bağkur’dan sonra SSK’ya ödediğiniz 600 gün primi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz (hemen başlayıp ara vermeden prim öderseniz 2023 Temmuz ayının sonunda). Gördüğünüz gibi SSK’dan daha erken emekli olmaktasınız.

EKSİK GÜNLERİ BORÇLANARAK EMEKLİ OLMA USULÜ YOK

SORU: 25 Ocak 1963 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 20 Temmuz 1986. Toplam 1400 gün primim var. Borçlanarak nasıl emekli olabilirim? 

CEVAP: Eksik prim günlerini borçlanarak veya toplu para ödeyerek emekli olma usulümüz yok. Hangi hallerde borçlanma yapılabileceği kanunda tek tek sayılmış. Kanunda sayılan haller dışında borçlanma yapılamıyor. Dolaysıyla eksik günlerinizi borçlanarak emekli olamazsınız.

Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Muhtemelen 18 ay askerlik yaptınız. Askerlik sürenizi borçlanıp, 1660 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.