» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

?irketine ortak alan SGK’ya bildirge verir

 
04.11.2014 07:06 | Güncelleme: 04.11.2014 07:06

Van’dan okurumuz Salih Kesretoğlu soruyor: “Bünyamin bey, limited şirketimize yeni bir ortak aldık. Plastik üretimi işiyle uğraşıyoruz. Ortaklık ticaret sicilinde yayınlandı. Peki, şimdi SGK ile ilgili bir şey yapmamız gerekiyor mu?”

 Sayın okurum, sizin gibi tüm işverenlerin SGK’ya sık sık işi düşüyor. Haddi zatında işverenlerin en çok iletişim kurdukları kamu kurumlarından birini Maliye diğerini ise SGK oluşturuyor.


İşyerlerinin hem açılışta hem ortak değişikliğinde hem de çeşitli hallerde SGK’ya bildirge vermeleri zorunlu. Sizinki de bu hallerden birine giriyor.

Hangi hallerde işyeri bildirgesi vermek gerekiyor, bildirgeyi nasıl vereceksiniz? Ayrıntılı olarak açıklayalım.

SGK’ya Göre İşyeri Nedir?

İşyeri kavramı ülkemiz sosyal güvenlik rejiminin temel kavramlarından birini oluşturur. SGK’ya göre işyeri, sigortalı sayılanların maddî olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlerdir.

İşyerinde üretilen mal veya verilen hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen işyerine bağlı yerler, dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden veya meslek eğitimi yerleri, avlu ve büro gibi diğer eklentiler ile araçlar da işyerinden sayılır.

SGK açısından halk arasında bilinen aksine yalnızca şirket veya dükkân olan yerler değil, eğer on günden fazla birini çalıştırıyor ise bu ev dahi işyeri kabul ediliyor.

Önemli olan orada bir çalışanın iş görüyor, çalışıyor olması…

İşyeri Bildirgesi Vermek Zorunlu

İşveren, örneği SGK tarafından hazırlanmış olan işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, SGK’ya vermekle yükümlü.

Eğer en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte vermez ise işyerinin büyüklüğüne göre üç asgari ücrete kadar idari para cezası veriliyor.

Şirket kuruluşu aşamasında, çalıştıracağı sigortalı sayısını ve bunların işe başlama tarihini, ticaret sicili memurluklarına bildiren işverenlerin, bu bildirimleri SGK’ya yapılmış sayılmakta. Ticaret sicili memurlukları, kendilerine yapılan bu bildirimi en geç on gün içinde Kuruma bildirmek zorundalar.

Ortak Alınırsa Tekrardan Bildirge Verilir

SGK’ya yalnızca ilk açılışta değil çeşitli hallerde tekrardan işyeri bildirgesi vermek zorunlu.

6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tâbi şirketlerin nevilerinin değişmesi, birleşmesi veya diğer bir şirkete katılması durumunda, bu hususların ticaret siciline tesciline ilişkin ilân tarihini takip eden on gün içinde işyeri bildirgesi vermek gerekiyor.

Yine adi şirketlerde şirkete yeni ortak alınması durumunda ise en geç yeni ortağın alındığı tarihi takip eden on gün içinde, işyeri bildirgesi ile SGK’ya bildirilmek zorunlu.

Bu bildirgeler verilmez ise yine şirketin büyüklüğüne göre bir ile üç asgari ücret arasında para cezası çıkıyor.

Adresi Değiştiren de Bildirge Veriyor

Yeniden işyeri bildirgesi vermek zorunlu olan bir halde işyerinin faaliyette bulunduğu adresten başka bir ildeki adrese nakledilmesi. Bu halde de on günlük süre bulunuyor.

Ayni il içerisindeki adres değişikliklerinde ise tekrardan bildirge vermek gerekli değil. İşyerinin aynı il sınırları içinde SGK’nın diğer bir ünitesinin görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde, adres değişikliğinin yazı ile bildirilmesi yeterli oluyor.

Sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin başka bir işverene devredilmesi veya intikal etmesi halinde, işyerinin nakledildiği, yeni işverenin işi veya işyerini devraldığı tarihi takip eden on gün içinde, işyerinin miras yoluyla intikali halinde ise mirasçıları, ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde, işyeri bildirgesini SGK’ya vermekle yükümlü.

Bildirge Nasıl Verilecek?

İşyeri bildirgesinin bir dilekçe ile verilmesi yeterli kabul edilmiyor.

İşyeri bildirgesinin geçerli olması için Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde belirtilen İşyeri Bildirgesi formunun doldurulması gerekiyor.

Bu bildirgenin kağıt ortamında doldurulup en geç yasal süresinin gününde SGK’ya ibrazı gerekli. Eğer yasal sürenin son günü haftasonuna gelirse süre ilk iş gününe uzuyor.

SGK elektronik ortam üzerinden işyeri bildirgesi alma uygulamasına geçmiş olsa da elektronik ortamdan bildirge vermek henüz zorunlu değil.  Ancak internet üzerinden bildirge verenlerin bu işlemi yasal yükümlülük yerine geçse de sonradan SGK’ca istenilen belgeleri elden vermek gerekiyor.
 
internethaber.om

Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.