İş Kazası Olan Günün SGK ya Hizmet Olarak Bildirilmesi

10.06.2019 10:27 |

Sigortalıların iş kazası geçirdikleri günün Kuruma hizmet olarak bildirilmesi ile ilgili hususlar Kurumun 24.04.2019 tarihli, 2019-09 nolu Genelgesinde açıklanmıştır.

Genelgedeki açıklamalar kapsamında;   

5510 sayılı (SGK) Kanunun 4.üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (Hizmet akdine dayalı çalışanlar) bendi kapsamında sigortalı olanların iş kazası geçirdikleri günün işverenleri tarafından (Geçici iş göremezlik belgesi olması hali de dahil olmak üzere) Kuruma hizmet olarak bildirilmelidir.

Örnek uygulamalar aşağıdadır.

Örnek 1-

01.04.2019 tarihinde Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışmaya başlayan sigortalı aynı gün iş kazası geçirmiş ve 40 gün geçici iş göremezlik belgesi verilmiştir. Bu sigortalı için iş kazası tarihinde hizmet akdi başlamış olduğundan işverence 2019 yılı Nisan ayında en az bir günlük hizmet bildirilmelidir.

Örnek 2-

21.11.2017 tarihinden itibaren çalıştığı işyerinde 04.05.2019 tarihinde iş kazası geçiren sigortalı, 22.05.2019 tarihinde vefat etmiştir. İşverence bu sigortalı adına 2019 yılı Mayıs ayı için en az 4 günlük hizmet bildirilmelidir.

İşyerinde iş kazası olan/olacak işveren ve yetkililerinin gelecekte sorunlarla karşılaşmamaları için iş kazası geçirilen günün çalışan açısından hizmet olarak sayması ve aylık prim ve hizmet belgesinde mutlaka Kuruma bildirmesi gerektiğini önemle hatırlatırız.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL