e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

İş Kazası geçirene maaş ve tazminat

15.06.2019 07:43 |

İş kazası çalışanlara maaş ve tazminat kazandırıyor. Ancak kazanın iş yerinde olması şartı bulunmuyor. Molada bile meydana gelen olay kaza sayılabilir

İş kazaları alınan tüm tedbirlere rağmen hayatımızın bir parçası. Ne kadar yasal düzenleme yapılırsa yapılsın, ne kadar tedbir alınırsa alınsın insanların dikkatsizliği bazen bu üzücü olaylara sebebiyet veriyor. Ancak şu bir gerçek ki son yıllarda iş kazalarında çok önemli bir azalma yaşanırken ölüm oranları da düştü.
Bu sevindirici durumun daha da iyi seviyelere gelmesini bekliyoruz. İş kazaları ile ilgili tedbirlerin dışında bu tür olaylarda çalışanların da bazı hakları bulunuyor. Bu haklar maaş, geçici ödenek, sürekli ödenek, tazminat gibi durumları içeriyor.
Ancak asıl tartışılan konu, hangi olayların iş kazası sayılacağı.

MEKAN ÖNEMLİ Mİ?

Genel anlamıyla bir olayın iş kazası sayılabilmesi için sigortalının işyerinde olması ya da işyeriyle ilgili bir yerde bulunması aranıyor. Çalışan işyeri dışında asıl işini yapmadığı sıralarda da bir kaza geçirirse bu iş kazası olarak sayılıyor.
Sigortalı işyerinde işini yaparken ya da dinlenirken bir kalp krizi geçirirse, bu iş kazası sayılıyor.

SERVİSTE TRAFİK KAZASI

Aynı çalışan işveren tarafından bir yere gönderilse orada verilen işi yapmadığı bir esnada bile kalp krizi geçirirse yine iş kazası olarak değerlendiriliyor.
Örneğin başka bir şehre tahsilat için giden bir çalışanın kaldığı otelde akşam mesai saatleri dışında yemek yerken başına gelen bir olay iş kazası sayılıyor.
Eğer işle ilgili olan zamanın dışında bir olay gerçekleşirse, örneğin çalışan işten ayrıldı ve evine giderken trafik kazası geçirdi ise bu iş kazası sayılmıyor. Fakat trafik kazası şirket aracında ya da serviste meydana gelirse bu yine iş kazası olarak değerlendiriliyor.
Ancak ücretli izindeki bir çalışan işyerine ziyarete gittiğinde düşüp kaza geçirirse bu, iş kazası olarak değerlendiriliyor.

HABER VERMEK GEREKİYOR

İş kazasının, sigortalıların işvereni tarafından, o yerin polis, jandarma gibi yetkili kolluk kuvvetlerine derhal bildirilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na ise olayın duyulmasından sonra en az 3 gün içinde durumun bildirilmesi şartı bulunuyor.

YAKINLARIN DA HAKKI VAR

İş kazası geçiren çalışanların ve yakınlarının sağlık durumuna göre bazı hakları bulunuyor:

- İstirahatli kaldığı sürede geçici iş görmezlik ödeneği veriliyor.
- Sağlık durumuna göre sürekli iş görmezlik geliri bağlanıyor.
- Çalışanın vefatı halinde hak sahiplerine gelir bağlanıyor.
- Gelir bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği veriliyor.
- Vefat eden sigortalı için cenaze ödeneği veriliyor.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL VERİLİR?

İş görmezlik ödeneği sistemi sayesinde çalışanlar rahatsızlık yüzünden çalışamadıkları ya da raporlu oldukları dönemler için SGK'dan para alabiliyor. Böylece raporlu olarak geçirilen dönemlerde gelir kaybının önlenmesi sağlanıyor.
3 çeşit geçici iş görmezlik ödeneği bulunuyor:

- Hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise, çalışanın rapor tarihinden önce 90 gün prim ödemiş olması şartı ile rapor parası alma hakkı bulunuyor.

- Sigortalı olarak çalışan kişi işyerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak meslek hastalığından ötürü rapor almış ise SGK rapor parası ödüyor. Burada geriye doğru prim ödeme şartı aranmıyor.

- Kadın sigortalılar doğum yapması durumunda doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere doğum parası alma hakkına sahip. Yine 90 günlük prim şartı aranıyor.

Faruk Erdem
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.