e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İş hayatında yeni normal: Evden çalışma yaygınlaşıyor.

05.06.2020 05:45 | Güncelleme: 05.06.2020 05:45

Koronavirüs günleri sosyal yaşantımız ve bireylerle olan fiziksel mesafemizin yanında her alanda mevzuatımızı, pratiklerimizi, çalışma biçimlerimizi tekrar gözden geçirme ihtiyacı doğurdu. Bir süredir her ülkenin kendi durumuna göre uyguladığı tedbirler bulunmakla birlikte sosyal izolasyon ortak tedbirlerden birisi olarak söylenebilir.

Yayılma hızında, vaka ve ölüm sayılarında azalmalarla birlikte normal hayata geçiş senaryoları da konuşulmaya başlandı. Ancak bu normal hayat, öyle görünüyor ki uzun bir süre daha salgından önce alışmış olduğumuz gibi bir hayat olmayacak. “Yeni normal” olarak tanımlanacak bir hayatımız olacak. Artık maske günlük bir aksesuar olarak yanımızda bulunacak, 1.5-2 metrelik sosyal mesafeyle birbirimize yaklaşmayı alışkanlık haline getireceğiz ve gerekmedikçe kalabalık ortamlara girmeyeceğiz.

Bu yeni normal hayatın iş hayatına da yansımaları oluyor. Öncelikle sorgulanacak şeylerden birisi iş seyahatleri olabilir. Fiziksel olarak bir araya gelmeden de elektronik imkanlardan faydalanarak toplantıların yapılabildiği başarılı pratiklerle görüldü. Yeni normale geçtiğimizde şirketlerin belki de seyahat politikalarını da gözden geçirmesine neden olacak.

Yine bu süreçte evden çalışmanın o kadar da korkulacak bir şey olmadığı, çalışanların evden çalışma ortamında da emeklerini azami şekilde ortaya koydukları görüldü.

Yeni normal hayatımızda daha fazla evden çalışma uygulamalarının yapılmasının imkanları araştırılarak sürekli ve yaygın şekilde evden çalışma imkanları tartışılacaktır. Nitekim zaten global birçok şirkette gündem olan bir konuydu ve yapılan açıklamalardan salgın süreciyle birlikte bu şirketlerin evden çalışmaya geçiş konusunda ciddi çalışmalarının olduğu anlaşılıyor.

Salgın döneminde birçok işveren çalışanlarını evden çalışmaya yöneltti. Sosyal izolasyon ön planda olduğu için iş yerinde çalışan sayısını azaltmak ve ofis ortamının geçirgenliğinden kurtulabilmek için yaygın ve gerekli de bir uygulama oldu. Özellikle danışmanlık, pazarlama, bilgisayar ve yazılım teknolojileri, insan kaynakları, muhasebe gibi ofis ağırlıklı çalışma yapan iş yerleri için evden çalışma uygun bir imkân oldu.

Evden çalışmanın başta enerji ve ulaşım gibi ofis giderleri ile yolda geçen sürelerin azaltılması açısından bazı olumlu getirilerinin yanında iyi yönetilmesi de gereken bir süreç olduğu unutulmamalı. İş sağlığı güvenliğinin ve çalışan psikolojisinin iyi yönetilmesi gerekiyor. Ayrıca ofis ortamındaki bilgi ve tecrübe paylaşımının evden çalışmada zayıflayacağı da bir gerçek, diğer yandan şirket kültürünün sürdürülmesi konusu da bir zafiyet olabilir. Ancak bunlara uzmanlar çözüm bulacaktır.

2016 yılında yapılan düzenlemeyle İş Kanun’un 14’üncü maddesine uzaktan çalışmaya ilişkin kurallar girmiş oldu. Buna göre, maddede de buna yönelik bir yönetmelik çıkartılacağından bahsedilmekle birlikte henüz konuyu düzenleyen bir yönetmelik bulunmuyor. Salgın döneminde bu uygulamanın yaygınlaşması da göz önünde bulundurularak bir yönetmelik yayınlanması faydalı olur.

Evden çalışmaya uygun sektörlerden bazıları teknoloji, bilişim ve yazılım alanında yürütülen faaliyetler. Ancak bu alanda faaliyet gösteren firmaların yaygın olarak kullandığı ar-ge prim ve gelir vergisi teşviki bulunuyor. Her ne kadar salgın dönemiyle sınırlı olmak üzere gevşetilmiş olsa da geçerli uygulamaya göre belli istisnalar dışında ücretlerden dolayı ar-ge teşvik ve desteklerinden faydalanabilmek için giriş-çıkışların takip edildiği bir sistem kurulması ve bu suretle puantajın takip edilerek kontrol edilmesi ve belgelendirilmesi şartı var.

Yeni normal iş hayatında ar-ge teşvikinin de gözden geçirilmesi ve evden çalışmayı destekleyen bir yapıda kurgulanması şirketlerin evden çalışma düşüncesini daha da cesaretlendirebilir.

Ayrıca yaygınlaşması halinde özellikle büyük illerde trafiğe olumlu katkısının olacağı, enerji kullanımında tasarruf sağlayabileceği, yolda boşa geçen zamanı azaltacağı gibi makro boyutları da düşünüldüğünde tüm sektörler açısından evden çalışmayı cesaretlendiren bazı uygulama, destek ve teşviklerin de değerlendirilmesi gerekir.

Diğer yandan evden çalışma uygulamasında çalışan, işverenin otoritesi ve kontrolü dışında bir alanda çalışacağından iş kazası ve meslek hastalığı vakaları da ayrı bir sorun. Belirtmek gerekir ki, evden çalışma sırasında meydana gelen bir olayın işle illiyet bağının kurulması halinde iş kazası olarak kabul edilmesi mümkündür. Evden çalışma özelinde bu vakalarla ilgili henüz doktrinde ve yargıda yeterli kaynak oluşmadı.

Sonuç olarak evden çalışma uygulaması yaygınlaşacak gibi görünüyor. Ancak ekonomik, çalışan psikolojisi, iş sağlığı ve güvenliği, iş hukuku ve sosyal güvenlik hukukunu ilgilendiren yönleriyle değerlendirilerek uygulamaya geçilmesi gerekir.

Erkan ÇETİN


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL