e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşçi Başına 281 TL Teşvik

31.12.2018 23:56 | Güncelleme: 31.12.2018 23:56

Normalde bir işveren çalıştırdığı bir işçi için SGK’ya %34,5 oranında prim ödüyor. Bu oranın %2’si kısa vadeli sigorta kolları için (iş kazası ve meslek hastalığı için), %12,5’i genel sağlık sigortası için ve %20’si de yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları için alınıyor. Bu primlerin bir kısmı işverenin cebinden çıkıyor, bir kısmı da işçinin ücretinden kesiliyor.

Belli şartlar yerine getirilirse işveren %20’lik yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primini 5 puan düşük yani %15 oranında ödeyebiliyor.
Bunun dışında işverenler için bir de ekstra 6 puanlık prim indirimi uygulaması var ve söz konusu teşvikin süresi uzatıldı.
 

Teşvik Süresi 1 Yıl Daha Uzatıldı
2013 yılında uygulanmaya başlayan ve 52 ili kapsayan 6 puanlık prim teşviki süresi 31 Aralık 2018’de sona eriyor. Ancak geçen hafta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu süre 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı. Yani söz konusu 52 il 2019 yılsonuna kadar bu teşvikten faydalanmaya devam edecek.
Peki teşvik süresi dolan ve tekrar uzatılan 52 il hangileri;
    
   (I) Sayılı Liste

Afyonkarahisar              
Amasya                        
Artvin                            
Bartın                                  
Çorum
Düzce
Elazığ
Erzincan
Hatay
Karaman
Kastamonu
Kırıkkale
Kırşehir
Kütahya
Malatya
Nevşehir
Rize
Sivas
Trabzon
Uşak


  (II) Sayılı Liste

Adıyaman
Aksaray
Bayburt
Çankırı
Erzurum
Giresun
Gümüşhane
Kahramanmaraş
Kilis
Niğde
Ordu
Osmaniye
Sinop
Tokat
Tunceli
Yozgat


 (III) Sayılı Liste

Ağrı
Ardahan
Batman

Bingöl
Bitlis
Diyarbakır
Hakkari
Iğdır
Kars
Mardin
Muş
Siirt
Şanlıurfa
Şırnak
Van
Bozcaada
Gökçeada
İlçeleri

İşçi Başına 281 TL Teşvik
Bahsettiğimiz 6 puanlık prim indirimi, 5 puanlık indirim ile birlikte uygulanabiliyor. Bu durumda da teşvik verilen illerde prim indirimi toplamda %11 oluyor.
Bu kapsamda işverenlerin asgari ücretli bir işçi için faydalanabileceği teşvik tutarı yaklaşık 281 TL oluyor. Yani 2019 yılında SGK’ya işçi başına 281 TL daha az prim ödenebilecek.
 
Borcu Olana İndirim Yok
Prim indirimi teşvikinden faydalanmak için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar şöyle;

Prim belgeleri yasal süresinde SGK’ya verilmeli.
Primler süresinde ödenmeli.
SGK’ya herhangi bir borç bulunmamalı.

 
İşçi Sınırı Yok
2016 yılına kadar söz konusu 6 puanlık ekstra indirimden faydalanılabilmesi için 10 ve üzerinde işçinizin olması gerekiyordu. Yani 10’dan az işçiniz varsa ekstra 6 puanlık indirimden faydalanmak mümkün değildi. Ancak 2016 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile bu 10 işçi sınırı da kaldırıldı. Yani bir işçi bile çalışsa ekstra 6 puan indirimden faydalanmak mümkün. 

Dr. Mehmet BULUT 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.