İşçi alacak davaları ile yüksek emeklilik maaşı

16.03.2019 06:26 |

İşçinin SSK’sının hiç yapılmaması ya da yapılmış olmakla birlikte gün sayısı veya kazançlarının eksik bildirilmiş ise hizmet tespit davası ile bu sürelere ait geriye dönük SSK hizmeti kazanması mümkündür. Bu davalarda SGK’nın da taraf olması gerekmektedir.

Hâl böyle iken  işçiler, çoğu zaman hizmet tespit davası açmadan sadece alacak ve tazminat davaları da açmaktadır.
Peki işçi alacak davaları sonucunda SSK  hizmeti kazanmak ve yüksek emekli maaşı almak mümkün mü? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte bulalım…
 

SSK kazançlarını ve emeklilik maaşını artıran alacak davaları
 
İşçilerin en önemli problemlerinden biri de ücretlerinin, fazla mesai ücretlerinin, hafta tatili, yıllık izin ücretleri, resmî tatil ve bayram ücretleri ile diğer alacaklarının hiç ödenmemesi ya da eksik bildirilmesidir. Bu durumda işçi SSK’lı olsa bile kazançları SGK’ya eksik bildirilmiş olacağından aynı zamanda emeklilik maaşı da düşük olmaktadır. Keza yüksek emeklilik için en belirleyici faktör SGK’ya yüksekten kazanç bildirilmesidir.
SGK Kanunu gereği, toplu iş sözleşmelerine tabi iş yerleri işverenlerince veya kamu idareleri veya yargı mercilerince verilen kararlara istinaden, sonradan ödenen ücret dışındaki ödemelerin hizmet akdinin mevcut olmadığı veya askıda olduğu bir tarihte ödenmesi durumunda, prime esas kazancın tabi olduğu en son ayın kazancına dâhil edileceğinden, alacak davasına konu olan ücret dışı ödemelerin öncelikli olarak hizmet akdi devam ediyorsa ödendiği ayın kazancına, hizmet akdi askıdaysa veya devam etmiyorsa prime esas kazancın tabi olduğu en son ayın kazancına mal edilmektedir.
SSK’sı olan işçi, kazançlarının eksik ödendiğini ileri sürerek işveren aleyhine açacağı alacak davasında, mahkeme tarafından alacak tutarına ilişkin karar verilmiş ise alacak davalarına ilişkin mahkeme kararları SGK tarafından prime esas kazanca tabi olan ücret ve ücret dışı alacaklar yönünden ayrı işleme alınmaktadır.
Alacak davasına konu olan dönemlere ilişkin kazançların ücret olması hâlinde; öncelikli olarak mahkeme kararında dönemler belliyse ücret kazançları ilgili aylara mal edilecektir.
Ücretin dönemi belli değilse SGK tarafından mahkemeden konu hakkında bilgi alınması söz konusu olabilmektedir. Ücret alacaklarının dönemleri mahkemeden temin edilmesi hâlinde ilgili aylara, temin edilememesi hâlinde ise alacak davasına konu olan dönemdeki sigortalılık bildirimi yapılan son ayın kazancına mal edilmektedir.
Sigortalı işçinin alacak davası sonucunda prime tabi kazanacağı ücret ve ücret eklentileri SGK hizmetlerinde değerlendirmektedir. Bu durumda kazançları ne kadar yüksek olursa emekli maaşı da yüksek olacaktır.
 
Sigortasız olanlar, işçi alacak davası ile SSK hizmeti kazanamaz
 

İşçinin alacak davasına konu olan dönemlerde SSK’sının bulunmaması hâlinde SGK tarafından mahkemede karar verilen alacak tutarları için herhangi bir işlem yapılmamaktadır.
Başka bir anlatımla bu hâlde işçi SSK hizmeti kazanamayacaktır.

İsa KARAKAŞ
turkiyegazetesi.com.tr
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !