» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşçi çıkaran işverene teşvik yok.

 
14.07.2021 05:05 | Güncelleme: 14.07.2021 05:05

İşçi sayısı geçen yıldan az olan işletme istihdam teşviki alamayacak

Pandemi döneminde istihdamı korumak amacıyla uygulanan kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona erdi. İşletmeler normalleşme döneminde iki teşvik mekanizması ile desteklenecek. Destekten yararlanabilmek için geçen yılki işçi sayısına ilave işçi almak gerekecek. İşçi sayısı geçen yılın altına düşenler teşviklerden yararlanamayacak.

Kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı ile ücretsiz izin uygulaması ve fesih yasağı süresiyle sınırlı olarak getirilen normalleşme desteği 30 Haziran 2021 tarihinde sona erdi. 1 Temmuz’dan sonra istihdamı korumaya ve artırmaya yönelik iki teşvik uygulanacak. Bunlardan birincisi, geçen ay çıkartılan kanunla hayata geçirilen ilave istihdama finansman desteği olacak. Buna göre, mart ayında 50’den az işçi çalıştırmış olan küçük işletmeler, 1 Temmuz 2021 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında işe alacakları veya mart ayında ücretsiz izne çıkartıp da normal çalışmaya geçirecekleri her 1 işçi için kamu bankalarından 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecekler. Bu işçiler için asgari ücrete karşılık gelen ücretleri üzerinden 12 ay boyunca ödeyecekleri sigorta primleri kredi faizine mahsup edilecek. Bir işletme en fazla 5 işçi için 500 bin liraya kadar kredi kullanabilecek. İşçi başına aylık bin 341.56 TL’den toplam 16 bin 98 TL tutarındaki prim kredi faizinden mahsup edilecek.

Normalleşme döneminde işletmelere istihdam için sağlanacak ikinci teşvik ise 2018 yılından beri uygulanmakta olan ilave istihdam teşviki olacak. Bu kapsamda, 31 Aralık 2022 tarihine kadar işe alınacak işçiler için asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken işçi ve işveren primleri ile gelir vergisi ve damga vergisi 12 ay süreyle alınmayacak. Bu da işçi başına aylık bin 556 TL destek anlamına geliyor.

İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerleri için bu şekilde sağlanacak aylık prim ve vergi teşviki 3 bin 577 TL’ye kadar çıkabiliyor. Oniki aylık süre, işe giriş tarihi itibarıyla 18 yaşından büyük kadınlar, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkekler ve engelliler için 18 ay uygulanıyor.

İŞÇİ ÇIKARTAN İŞLETME TEŞVİK ALAMAYACAK

Her iki teşvikten yararlanmak için yeni işe alınacak işçinin, geçen yıldaki aylık ortalama işçi sayısına ilave olması gerekecek. Başka bir ifadeyle, işçi çıkarmış olan işletmeler yeni işçi sayısı geçen yılın üzerine çıkmadıkça teşvikten yararlanamayacaklar.

Örneğin, 2020 yılının ocak – nisan aylarında 9, mayıs – temmuz aylarında 6, ağustos – aralık aylarında 5 işçi olmak üzere toplam 79 işçi çalıştırılan bir işletmenin aylık ortalama işçi sayısı (79 işçi / 12 ay = 6.58 hesabı üzerinden) 7 olarak kabul edilecek. Bu işletmenin söz konusu istihdam teşviklerinden yararlanabilmesi için yeni işçi ile birlikte toplam işçi sayısının 8 ve üzerinde olması gerekecek. Teşvikten yararlanmaya devam ederken işçi sayısı 8’in altına düşen aylarda teşvik uygulanmayacak. Kısa çalışmada veya ücretsiz izinde gösterilen işçiler de ortalama işçi sayısının hesaplanmasında dikkate alınacak.

İŞ DEĞİŞTİREN İŞÇİLER İÇİN TEŞVİK YOK

İşletmenin istihdam teşvikinden yararlanabilmesi için işe alınacak işçinin son üç ayda on günden fazla sigortalı olarak bir işte çalışmamış olması gerekiyor. Bu nedenle 1 Temmuz sonrası iş değiştirenleri işe alan işletmeler teşvikten yararlanamayacak.

Teşvikten yararlanabilmek için işletmelerin vergi ve prim borcunun bulunmaması, borçları yapılandırdı ise yapılandırma taksitlerini zamanında ödemesi gerekiyor. Pandemi döneminde vergi ve prim yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan işletmeler bu açıdan da istihdam teşviklerinden yararlanmakta zorlanacaklar.

Ahmet Kıvanç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.