e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşçi istemese de işveren ücretsiz izne gönderebilir

11.05.2020 05:40 | Güncelleme: 11.05.2020 05:40

İşveren ben dahil 8 kişiyi rızamız olmadan ücretsiz izne çıkarttı. İhtiyacımdan dolayı çalışmak zorundayım. Acaba iş sözleşmesini feshetsem kıdem tazminatı alabilir miyim?

Koronavirüs salgını nedeniyle istihdamı korumak için; 17 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe konan 7244 sayılı yasa ile 17 Nisan 2020’den itibaren 3 ay süre ile işçi çıkartmaları yasaklandı. Ancak bunun yanında 3 aylık yasak süresince işverene çalışanlarının tamamını veya bir kısmını ücretsiz izne gönderme hakkı verildi. Bu nedenle işverenin eskisi gibi işçinin rızasını alması gerekmiyor. İşçi istemese de işveren ücretsiz izne gönderebiliyor.

ASKERLİĞİNİZİ BORÇLANIP 58 YAŞIN DOLMASINI BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: 18 Ağustos 1972 doğumluyum. Bağkur’a başlama tarihim 4 Ekim 2000’dir. 1992- 1993 yılları arası 15 ay askerlik yaptım. Nasıl emekli olurum?

Cevap: Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için; 15 tam yıl (5400 gün) prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ENGELLİ HAKKIYLA EMEKLİ OLMAK İÇİN VERGİ İNDİRİMİ ALMANIZ GEREKİYOR

Soru: SSK girişim 1993’te fakat SSK prim eksiğim var. Eksik olan primimi toplu ödeme şansım yok mu? SSK’lı olduktan sonra olan iki çocuğum var. Hastayım çalışamıyorum. Beyin anevrizması ve epilepsi hastasıyım. Nasıl emekli olabilirim?

Cevap: Maalesef toplu prim ödenemiyor. Malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Şayet 1800 gün priminiz ve yüzde 60 oranında işgücü kaybınız varsa, malulen emekli olabilirsiniz.

Yüzde 60 işgücü kaybınız yok, ancak hastalığınız en az yüzde 40 oranında işgücü kaybına yol açmışsa ve Maliye’den vergi indirim hakkı alabilirseniz, 6 Ağustos 2003 tarihi itibarıyla 9 yıldan fazla 12 yıldan az süredir sigortalı olan engelli olarak, emekli olmak için; 16 yıl sigortalılık süresi, 3760 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. 3760 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, vergi indirim hakkı alacağınız tarih itibarıyla emekli olabilirsiniz.

Doğumlarınız sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen boş günleri borçlanma hakkınız var. Söz konusu sürelerde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilirsiniz. Prim eksiğinizin 1440 günlük kısmını doğum borçlanmasıyla tamamlayabilirsiniz.

2023 MAYIS AYI SONUNDA EMEKLİ OLMANIZ MÜMKÜN

Soru: 30 Mayıs 1969 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 20 Eylül 1994. 1990-1991 arasında 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman ve ne kadar askerlik borçlanırsam emekli olurum?

Cevap: Askerlik sürenizin 4 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam 5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız 30 Mayıs 2023’te emekli olabilirsiniz.

2022’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 1972 doğumluyum. SSK girişim 1987’de olup 10.000 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? l

Cevap: İlk sigorta girişinizde adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 2022’de 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !