» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşçi, sahte rapor nedeniyle tazminatını kaybeder.

 
07.04.2021 04:43 | Güncelleme: 07.04.2021 04:43

Rapor alıp tatile giden, evde dinlenmesi gerekirken sosyal medyada tatil fotoğrafı paylaşan işçi işinden olabilir. Bu durum tespit edildiğinde işçi, sahte rapor nedeniyle tazminatını da kaybeder.

Bir çalışanın hastalanması halinde doktorlar, hastalığın durumuna göre istirahat raporu verir ve bu sürede işçi işe gitmez, dinlenir. Ancak istirahat raporu alıp tatile giden, evde dinlenmesi gerekirken sosyal medyada tatil fotoğrafı paylaşan işçi işinden olabilir. Bu durum tespit edildiğinde işçi, sahte rapor nedeniyle tazminatsız ve işsiz kalabilir. Rapor alınan tarihten önceki bir yılda en az 90 gün çalışması olan işçiye, raporlu olduğu üçüncü günden itibaren geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Yani üç aydır sigortalı çalışan bir işçi, toplam 10 günlük rapor aldığında 10 gün işe gitmez ve 8 günlük rapor parası alır. Asgari ücretli işçi raporlu olduğu sürede evinde dinleniyor olması durumunda günlük 79.5 TL, yatarak tedavi alıyor olması halinde günlük 59.63 TL rapor parası alır.

Doktordan istirahat raporu almasına rağmen evinde dinlenmeyen işçi, bu durum işveren tarafından somut delillerle ortaya konulursa işinden olur. Nitekim Yargıtay kararına konu olayda işçi, raporlu olduğu sürede tatile gittiğini sosyal medyadan duyurmuş ve işveren de işçinin bu davranışının işverenin güvenini kötüye kullanmak olduğuna karar vererek işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasının hukuka uygun olduğuna karar vermiştir.

Yargıtay kararına konu olan olayda işçi, 4 günlük rapor alıp bir iş arkadaşıyla birlikte Karadeniz turuna çıkmış. İşçi bu olayı da sosyal medya hesabından "Karadeniz turu başlasın, biz yaşayalım siz dedikodusunu yaparsınız" yazarak duyurmuş. İşveren de bu davranışına istinaden işçinin raporunun bitmesi sonrası savunma talep etmiş. Savunmasında bu durumu kabul eden işçinin iş sözleşmesi işveren tarafından, işverenin güvenini kötüye kullanmak ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunmak sebebiyle haklı nedenle yani tazminatsız olarak feshedilmiş.

DOKTOR 'TEMİZ HAVA AL' DEMİŞ

Mahkemenin işvereni haklı bulan kararı sonrası işçi, istinafa giderek raporlu olduğu günlerde doktorun 'Temiz hava al' demesi üzerine memleketine gittiğini ifade etmiş. Davada tanıkların da rapor alan işçiyi evde ziyaret ettiklerini ifade etmesi sonrası Bölge Adliye Mahkemesi, iş arkadaşıyla aynı teşhisle aynı doktordan rapor almış olmalarının tek başına raporun sahte olduğunu yansıtmadığını ortaya koymayacağını belirtmiş. Bu nedenle mahkeme, işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödemesi gerektiğine hükmetmiştir. İşveren, Bölge Adliye Mahkemesi'nin kararını Yargıtay'a taşırken, Yargıtay, işçinin arkadaşının sosyal medyadan raporlu olduğu gün Karadeniz turuna çıktıklarını yazdığını, bu davranışın, güveni kötüye kullanmak anlamına geldiğini değerlendirmiştir. Yargıtay, bu deliller ortadayken işverenin işçiyi haklı nedenle yani kıdem ve ihbar tazminatı ödemeden işten çıkarabileceğine karar vermiştir.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMINA DİKKAT!

Bu olayda olduğu gibi rapor alan fakat raporlu olduğu günlerde tatile, seyahate çıkan işçi, işverenin güvenini kötüye kullanmak nedeniyle işinden olabilir. Bu nedenle işçilerin bu gibi durumlara dikkat etmeleri ve gerçekten hasta olmadıklarında rapor almamaları ve raporlu oldukları günlerde de istirahat edip sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Okan Güray Bülbül 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.