» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşçilere zorunlu PCR testi nasıl uygulanacak?

 
06.09.2021 05:14 | Güncelleme: 06.09.2021 05:14

İşyerlerinde zorunlu aşı tartışması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genel yazıyla yeni bir boyut kazandı.

İşyerlerinde zorunlu aşı tartışması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genel yazıyla yeni bir boyut kazandı. Bakanlığın yazısında, işyerlerinin aşı olmamış çalışanlarından haftada bir zorunlu PCR testi isteyebileceği belirtildi. Yazıda ayrıca işverenlerin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçlarının işçilere ”yazılı” bildirilmesi istendi. Peki işçilere bu şekilde bildirim yapılması ne anlama geliyor? PCR testi yaptırmayan işçiye yaptırım uygulanacak mı? PCR testi ücretli mi olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçen hafta 81 il valiliğine genel yazı gönderdi. Yazının PCR testi zorunluluğu kısmı ön plana çıktığı için, diğer önemli bir boyutu gözlerden kaçtı. Bakanlığın yazısında, işverenlerin işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatıldı. Aşı yaptırmış olsun olmasın tüm işçilere bilgilendirme yapılacak. Ancak, yazıda, işverenlerin COVID 19 aşısı tamamlanmamış işçilerini “yazılı” olarak ayrıca bilgilendirmesi istendi. Aşı olmayan işçilere, kesin COVID – 19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilecek.

Genel yazıya göre, işyeri / işveren COVID-19 aşısı olmayan işçilerden bugünden (6 Eylül 2021) itibaren zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmalarını isteyebilecek. Test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacak.

YAZILI BİLDİRİM NE ANLAMA GELİYOR?

Bugüne kadar tartışmalar “aşı zorunlu olabilir mi olamaz mı” noktasında yürüdü. Önümüzdeki süreçte buna “PCR testi zorunlu olabilir mi olamaz mı” tartışması eklenecek.

Hukukçular, aşının zorunlu olabilmesi için kanun çıkartılması gerektiğinde birleşiyorlar. İş hukuku açısından yapılan değerlendirmelerde ise işçinin diğer çalışanlara veya müşterilere olası bir hastalık durumunda virüs bulaştırma riski bulunuyorsa işverenin “geçerli fesih” yapabileceği belirtiliyor. Geçerli fesihte işveren işçinin ihbar ve kıdem tazminatını öder. Geçerli fesih nedeni mahkemede kabul edilirse işçi işe iade haklarından yararlanamaz.

Çalışanların PCR testini yaptırmamaları durumunda nasıl bir cezai yaptırım uygulanacağı konusunda yasal boşluk bulunuyor. Ancak, Çalışma Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda işverenlerin aşı olmayan işçilere yönelik yazılı bildirimde bulunmasıyla ileriye dönük hukuki işlemlerin altyapısı oluşturulacak.

İŞVEREN TAZMİNATSIZ İŞTEN ATABİLİR Mİ?

Aşı olmayan işçilere yazılı bildirim yapılırken, hastalanmaları ve başkalarına virüs bulaştırmaları halinde karşı karşıya kalabilecekleri hukuki riskler hakkında da bilgi verilecek.

Örneğin, İş Kanunu’nun işverene haklı nedenle iş akdini derhal fesih hakkı veren 25. maddesine göre, “işçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından… doğacak bir hastalığa yakalanması durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi” halinde işveren haklı fesih yapabilir. İşveren, işçinin aşı olmadığı için hastalanmasını “kendi kastından doğan bir hastalık” olarak nitelendirerek bu gerekçeyle işine tazminatsız son verebilir. Mahkeme belki ileride işvereni haksız, işçiyi haklı bulabilir. Ancak, işini kaybeden işçi o zamana kadar mağduriyet yaşayabilir.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ OLACAK?

Zorunlu yaptırılacak PCR testinin ücrete tabi olup olmayacağı da merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zorunlu PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını daha önce açıklamıştı. Ancak, özel hastanelerde PCR testi yaptıranlar ücretini kendileri ödeyecekler.

İŞÇİNİN ÜCRETİNDE AZALMA OLABİLİR Mİ?

Bu haftadan itibaren aynı anda çok sayıda kişi test yaptıracağı için PCR testlerinde yığılmalar ve buna bağlı olarak zaman kayıpları artacak. Aşı yaptırmamış işçiler PCR testi yaptırmak için saatlerce, belki yarım gün işe gelemeyecek.

İşçinin haftada bir gün PCR testi yaptırmak zorunda olması işveren açısından da işgücü kaybı anlamına geliyor. Kart bastırılarak girilen işyerlerinde işçinin işe geliş gidiş saatlerine bakılarak PCR testi nedeniyle işe geç gelen işçilerin ücretinde kesinti gündeme gelebilir. Kart bastırılmadan girilen işyerlerinde de işçinin ücretinde kesinti yapmak isteyen işveren olabilir.

Ahmet Kıvanç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.