» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşçiye, işverene ve hane halkına Koronavirüs destekleri

 
11.05.2020 05:45 | Güncelleme: 11.05.2020 05:45

Salgın sebebi ile alınan tedbirler ve yapılan destekler vatandaşlara nefes olmaya devam ediyor.

Hükümet tarafından alınan birçok ekonomik tedbirin yanında işçiye, işverene ve hane halklarına sağlanan maddi destekler milyonlarca vatandaşın bu süreci atlatmasına yardımcı oldu. Üstelik buradaki talepler yüzde 85 gibi bir oranla karşılandı ki bu bir rekordur.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen bu hizmetlerde, kamu bankaları ve diğer kurumlar da çok önemli bir görev üstlendi. Koronavirüs desteklerini Faruk Erdem detaylandırdı.
.

ÇALIŞANLARA ÖDENEK

İşini kaybedenler, işyeri kapananlar ya da izne çıkmak zorunda kalanlar için gelir desteği sağlandı. Kısa çalışma ödeneği bir yandan brüt maaşların yüzde 60'nı karşılarken; ücretsiz izne çıkanlar ya da işsizlik maaşı alamayanlar için de 1.170 liralık aylık ödenekler hesaplara yatırıldı.

EMEKLİYE ZAM VE DESTEK

Emekliler için ilk destek en düşük maaşın 1.500 liraya çıkmasıyla yapıldı. Ardından ikramiyeler erken ödendi ve şimdi de maaşlar bayram öncesine çekildi.

BİREYSEL DESTEK KREDİSİ

Kamu bankaları, bu süreçte geliri düşük olan ailelerin de yanında yer aldı.
Onlara düşük faizli 10 bin liraya kadar kredi sağladı ve sağlamaya devam ediyor. Geliri 5 bin liranın altında olan 5 milyon 52 bin vatandaşa 29.2 milyar lira ödendi.

5 MİLYON AİLEYE 1000 TL

Geliri düşük olan, sosyal yardım alan 4.4 milyon aileye 1.000'er lira ödendi.
Üçüncü fazda da e-Devlet üzerinden alınan başvurularla 1.000'er lira veriliyor. Bu kapsamda ilk etapta başvurusu incelenen 600 bin kişiye destek sağlanırken, başvurular ve ödemeler devam ediyor.

KÜÇÜK FİRMAYA DESTEK

Yıllık cirosu 3 milyon liranın altında olan küçük esnafa Halkbank aracılığı ile 25 bin lira nakit, 25 bin lira da kart olmak üzere 50 bin lira destek sağlanıyor. Bunun da başvuruları devam ediyor.

FİRMALARA DESTEK

İş'e Devam Paketi kapsamında 144 bin 446 firmaya yaklaşık 121.1 milyar lira finansman sağlandı. Şirketlerin yüzde 97'sini KOBİ'ler oluşturdu.

DEVLET ESNAFIN YANINDA

878 bin esnafa 19.7 milyar lira destek verilerek, onların işyerlerini devam ettirmeleri sağlandı.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.