e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

İşe Başlama Bildiriminde e-Tebligat başvurusu

05.07.2019 13:24 |

Ankara SMMM Odası Ali Şahin E-Tebligat başvurularının işe başlama bildirimine bir sütun eklenerek yapılabilmesi ve Vergi Lavhalarının Gelir ve Kurumlar Vergisi Beyannameleri onaylandığında sistem tarafından otomatik oluşturulması için TÜRMOB a görüş iletti.

ANKARA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB BAŞKANLIĞI’NA

Vergi Usul Kanuıuı’nun 456 Sıra Numaralı genel tebliği ile Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine Elektronik Tebligat Adresi alma zorunluluğu getirilmiştir. Yapılan düzenleme ile mükelleflerin 01.01.2016 tarihine kadar bu konudaki işlemleri gerçekleştirilmesi gerektiği açıklanmıştı.

Söz konusu tebliğde yukarda anılan tarihten sonra mükellefiyet tesis edilmesi halinde 15 gün içinde “Elektronik Tebligat Talep Bildirimi" doldurarak başvuru yapması gerekmekledir.

Görüldüğü gibi, mükellefiyet tesisinden sonra 15 gün içinde ayrıca “Elektronik Tebligat Talep Bildirimi" doldurularak müracaat edilmesi zaman kaybına sebep olacağı gibi mükelleflere de ek bir yük getirecektir. Oysa; mükellefiyet tesisi yapılırken mükellefe ilişkin tüm işlemlerin aynı anda ve tek seferde yapılarak “Elektronik Tebligat Adresi” verilmesi halinde hem mükellef açısından hem de vergi dairesi açısından işlemleri kolaylaştıracaktır.
Keza; sistem üzerinden alınmakta olan vergi levhası konusunda da Gelir Vergisi Beyannamesi ve Kurumlar Vergisi Beyannamesi gönderildiği anda sistem tarafından otomatik olarak oluşturulması halinde meslek mensupları ve mükellef tarafından zaman kaybını önleyecektir.

Yukarıda açıklanan konularla ilgili talebimizin Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmesi konusunda gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,
Ali Şahin 
Başkan

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.