e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşe dönen işverene 3 ay SGK Prim Teşviki

25.07.2020 05:09 | Güncelleme: 25.07.2020 05:09

Yasalaşan torba teklifle kısa çalışmadan yararlanma süreleri 31 Aralık’a kadar uzatılabilecek. Kısa çalışmayı sonlandırarak normal çalışmaya dönenlere ise, 3 ay süreyle her bir işçi için 1.103 liraya kadar teşvik verilecek.

İstihdama ilişkin İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Torba kanunla birlikte çalışma hayatında koronavirüs nedeniyle uygulanmakta olan kısa çalışma, fesih yasağı ve nakdi ücret desteğiyle ilgili bazı düzenlemeler hayata geçirildi. Bu kapsamda uygulamaların sürelerinin uzatılması yetkisi düzenlenirken normalleşen işverenlere teşvik verilmesi ve 50’den az çalışanı bulunan ‘az tehlikeli’ sınıftaki işyerleriyle kamu kurum ve kuruluşlarında hekim ve uzman bulundurma zorunluluğu ertelendi. Kanundaki önemli düzenlemeleri Okan Güray Bülbül yazdı.

1- KISA ÇALIŞMA UZUYOR

Kısa çalışmaya ilişkin başvuru ve yararlanma süreleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılabilecek. Koronavirüs salgını nedeniyle kolaylaştırılmış şartlarla kısa çalışma uygulamasından yararlanmak için son tarih 30 Haziran 2020’ydi. Bu tarihe kadar kısa çalışmaya başvurmuş işverenlerin kısa çalışmadan faydalanabilecekleri süre 3 aydan 4 aya çıkarılmıştı. Kanunla birlikte Cumhurbaşkanına kısa çalışma başvuru süresini ve yararlanma süresini sektörel olarak ya da bir bütün olarak bütün sektörler için yetki verilmiş oldu. Bu şekilde salgından daha fazla etkilenen sektörlerde kısa çalışmadan yararlanma ve başvuru süresi uzatılabileceği gibi sektörel ayrıma gidilmeksizin de bu yetki kullanılabilecek.

2 - İŞE DÖNENE DESTEK

1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunmuş işverenlerden, kısa çalışma uygulamasını sonlandırıp normal çalışma sürelerine dönenlere, 3 ay süreyle normal çalışma sürelerine dönen her bir işçi için 1.103 TL’ye kadar teşvik verilecek. Ayrıca nakdi ücret desteğinden yararlanan işçilerin de normal çalışma sürelerine dönmesi halinde teşvik sağlanacak. Söz konusu teşvikin süresi kısa çalışma uygulamasındaki gibi sektörel ya da bir bütün olarak Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilecek.

3- İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 2021’E KADAR UZATILABİLİR

Fesih yasağının süresinin uzatılması yetkisi genişletildi. 17 Nisan 2020’den itibaren uygulanan fesih yasağı 17 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmıştı. Kanunla birlikte yasağın süresinin üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021’ye kadar uzatılması yetkisi Cumhurbaşkanına tanınmış oldu. Bu şekilde yasak üçer aylık periyotlarla 30 Haziran 2021’e kadar uzatılabilecek. Fesih yasağının süresi uzatıldığında nakdi ücret desteği de uzamış olacak. Bu sayede işten çıkartmalar 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabileceği gibi ücretsiz izne çıkarılan işçilere sağlanan nakdi ücret desteğinin de süresi bu tarihe kadar uzatılabilecek.

4- FESİHTE KAFA KARIŞIKLIĞI BİTTİ

Fesih yasağı bazı durumlarda işverenler için tereddüt oluşturuyordu. Belirli süreli iş sözleşmesiyle işçi çalıştıran işverenler, belirli sürenin sonunda işçinin işten çıkartılması halinde yaptırımla karşılaşma endişesi yaşıyorlardı. İşyerinin kapanmasının da yasak kapsamında olup olmadığı konusunda görüş ayrılıkları vardı. Bu üç durumun fesih yasağı kapsamında olmadığı hüküm altına alınmış oldu.

5- İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ŞARTI ERTELENDİ

Az tehlikeli işyerlerinden 50’den az çalışanı bulunanlar ve kamu kurum ve kuruluşları için uzman ve hekim görevlendirme zorunluluğu 1 Temmuz 2020 tarihinde başlayacaktı. Ancak koronavirüs nedeniyle iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği sınavlarının yapılamamış olması nedeniyle uzman ve hekim ihtiyacının karşılanamayacak olması nedeniyle bu süre 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL