e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşe iade davası açabilir miyim?

04.11.2019 05:48 |

Özel bir maden işletmesinde yer altında çalışmaktayım. Henüz çalışmaya 5 ay oldu ancak işverenim hiçbir sebep göstermeksizin işten çıkışımı verdi. İşe iade davası açabilir miyim?

Yer altında çalışanların işe iade davası açabilmesi için gerekli olan 6 aylık kıdem zorunluluğu 2014 yılı eylül ayında yapılan yasa değişikliği ile kaldırılmıştır. O yüzden işyerinde 30 veya daha fazla çalışan varsa işe iade sürecini başlatabilirsiniz. Öncelikle arabulucuya başvurmanız gerekmektedir.

SORU: Başka bir iş teklifi nedeniyle eski işyerimden kendi isteğimle ayrıldım. İşverenim istifa edeceğimi önceden bildirmediğim için ihbar tazminatı istiyor. Böyle bir şey mümkün mü ilk kez görüyorum.  

CEVAP: İş kanununda düzenlenen ihbar süreleri hem işverenin hem de işçilerin uyması gereken bir kuraldır. Bu yüzden gerekli ihbar süresine uymadan istifa edip ayrılmışsanız işvereninizin böyle bir hakkı bulunmaktadır. Dahası işten ayrılmanıza yeni gelen teklif neden olmuşsa sizinle birlikte yeni işvereninizin de sorumluluğu bulunmaktadır. Arabulucuda anlaşmanızda fayda var.

EMEKLİLİK HESAPLAMA

SORU: 2000-2005 arası beş yıl SSK'lı olarak çalıştım. Daha sonra kendi işyerimi açtım ve halen çalışıyorum. 2013-2018 arası Bağ-kur primlerimi ödemediğim için hizmetlerim silinmiş. 1765 gün SSK' dan 3230 gün Bağ-kurdan primim var. 1961 Mayıs doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: 60 yaş 5400 gün şartlarına tabi olarak emekli olabilirsiniz. Silinen günlerinizi canlandırmanıza gerek yok. 445 gün prim eksiğiniz var ama prim yatırmaya devam ederseniz 2021 yılı ocak ayında prim gününüz 2021 yılı mayıs ayında da yaşınız dolmaktadır. 2021 yılı mayıs ayına kadar primleriniz düzenli ödeyip 2021 yılı doğum gününüzde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.