e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşe iade davası açabilir miyim?

04.11.2019 05:48 | Güncelleme: 04.11.2019 05:57

Özel bir maden işletmesinde yer altında çalışmaktayım. Henüz çalışmaya 5 ay oldu ancak işverenim hiçbir sebep göstermeksizin işten çıkışımı verdi. İşe iade davası açabilir miyim?

Yer altında çalışanların işe iade davası açabilmesi için gerekli olan 6 aylık kıdem zorunluluğu 2014 yılı eylül ayında yapılan yasa değişikliği ile kaldırılmıştır. O yüzden işyerinde 30 veya daha fazla çalışan varsa işe iade sürecini başlatabilirsiniz. Öncelikle arabulucuya başvurmanız gerekmektedir.

SORU: Başka bir iş teklifi nedeniyle eski işyerimden kendi isteğimle ayrıldım. İşverenim istifa edeceğimi önceden bildirmediğim için ihbar tazminatı istiyor. Böyle bir şey mümkün mü ilk kez görüyorum.  

CEVAP: İş kanununda düzenlenen ihbar süreleri hem işverenin hem de işçilerin uyması gereken bir kuraldır. Bu yüzden gerekli ihbar süresine uymadan istifa edip ayrılmışsanız işvereninizin böyle bir hakkı bulunmaktadır. Dahası işten ayrılmanıza yeni gelen teklif neden olmuşsa sizinle birlikte yeni işvereninizin de sorumluluğu bulunmaktadır. Arabulucuda anlaşmanızda fayda var.

EMEKLİLİK HESAPLAMA

SORU: 2000-2005 arası beş yıl SSK'lı olarak çalıştım. Daha sonra kendi işyerimi açtım ve halen çalışıyorum. 2013-2018 arası Bağ-kur primlerimi ödemediğim için hizmetlerim silinmiş. 1765 gün SSK' dan 3230 gün Bağ-kurdan primim var. 1961 Mayıs doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: 60 yaş 5400 gün şartlarına tabi olarak emekli olabilirsiniz. Silinen günlerinizi canlandırmanıza gerek yok. 445 gün prim eksiğiniz var ama prim yatırmaya devam ederseniz 2021 yılı ocak ayında prim gününüz 2021 yılı mayıs ayında da yaşınız dolmaktadır. 2021 yılı mayıs ayına kadar primleriniz düzenli ödeyip 2021 yılı doğum gününüzde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !