e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşimden kıdem tazminatı alarak ayrılabilir miyim?

11.11.2019 05:56 | Güncelleme: 11.11.2019 05:56

10 Ekim 1977 doğumluyum. 3 sorum olacak. Askerliğimi 1997-1999 arası yaptım. SSK başlangıç tarihim 29 Ocak 2000 olup 6693 gün prim ödemem var. Halen çalışmaktayım. Ne zaman emekli olurum? Ayrıca 18 ay askerliğimi borçlansam, sigorta başlangıç tarihim kaç olur? Kıdem tazminatı alıp işimden ayrılabilir miyim?

 1) 307 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

2) Askerlik sürenizin tamamına gerek yok. 430 gününü borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 19 Kasım 1998 olur. 5900 günden fazla priminiz olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

3) Borçlanmadan sonra işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

1200 GÜN DAHA PRİM ÖDEYİP 57 YAŞI DOLDURMANIZ GEREK

Soru: 9 Temmuz 1980 doğumluyum. SSK girişim 1998 olup 4700 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: Girişiniz 23 Kasım’dan önceyse 1200 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla 57 yaşınızı, sonraysa 1275 gün daha prim ödeyerek priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

YA PRİMİ 5225 GÜNE TAMAMLAYACAK YA DA 60 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: SSK başlangıç tarihim 28 Ağustos 1984 olup 338 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Emekli olmam için ne yapmam gerekir?

Cevap: Doğum ve askerlik tarihinizi bildirmemişsiniz. Sorunuzu verdiğiniz bilgiyle sınırlı olarak cevaplandırabiliyoruz. Askerliğinizi borçlanıp, 4347 gün daha prim ödeyerek priminizi 5225 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (muhtemelen bu tarihte 48 yaşı da doldurmuş olacaksınız). Ayrıca askerliğinizi borçlanıp, 2722 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

BABANIZ PRİMİNİ 3600 GÜNE TAMAMLAYIP 60 YAŞI BEKLEYECEK

Soru: 1966 doğumlu babamın 1996 ya da 1997’de sigorta girişi var. Fakat fazla primi yok. Emekli olabilmesi için tam olarak ne gerekli?

Cevap: Babanız yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. Primini 3600 güne tamamlayabilirse, 2026’da 60 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir. Primini 60 yaşını dolduracağı tarihe kadar 3600 güne tamamlayamazsa, primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Babanızın doğum ve askerlik tarihlerini (ay, gün, yıl olarak), askerlik süresini ve prim ödeme gün sayısını bildirmeniz halinde, sorunuza daha net cevap verebiliriz.

İSTEDİĞİNİZ ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 12 Kasım 1970 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 20 Nisan 1988 olup 6949 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 44 yaş şartlarına tabisiniz. Aranan şartları sağladığınızdan istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu
posta


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !