İşsize alternatif gelir kaynakları

19.02.2019 06:13 |

Bir işsizin Kurslar ve iş başı eğitimleriyle İŞKUR dan alacağı aylık ücret 3 bin 41 liraya kadar yükseliyor.

İşsiz kalanlar belli şartları tamamladıkları zaman ayda 2031 lira maaş İşsizlik maaaşı alabiliyor. Ancak devlet desteği bununla bitmiyor. Kurslar ve iş başı eğitimleriyle hem meslek kazandırılıyor hem de ayrıca para ödeniyor. Bu durumda bir işsizin alacağı aylık ücret 3 bin 41 liraya kadar yükseliyor.

2019 yılıyla birlikte getirilen teşvikler ile istihdamın önündeki engeller kalktı. İşsizlik ile mücadelede İŞKUR önemli bir rol üsteleniyor.İŞKUR ise hem istihdama aracılık ediyor hem de işsiz vatandaşların meslek edinmeleri için önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bu noktada işsizler için maaştan kursa, işbaşı eğitiminden kreş desteğine kadar birçok destek de devreye sokuldu.■ ON AYA KADAR 2.031 LİRA MAAŞ: İşsizler belli prim şartlarını tamamladıklarında çalışma sürelerine göre 10 ay süreyle damga vergisi kesildikten sonra 2 bin 31 lira 19 kuruş maaş alabiliyor. İşsizlik ödeneği brüt maaşın yüzde 40'ı kadar oluyor ve brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. En düşük bin 15 lira 59 kuruş olarak uygulanıyor.
■ İŞ BAŞI EĞİTİM: İŞKUR'a kayıt yaptıran işsizler iş başı eğitim programlarına da katılabiliyor. 15 yaşını doldurmuş olmak, işverenin birinci ve ikinci dereceden akrabası olmamak, emekli olmamak gibi şartlar aranıyor. Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabiliyor.

■ İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI: İşbaşı eğitim programları haftada 45 saati geçmemek şartıyla ayda 26 gün olarak uygulanıyor. Günlük 77,70 TL ödenirken bu rakam öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL olarak uygulanıyor. Hem işsizlik maaşı alıp hem de programa katılan bir kişi ayda 1010 lira 10 kuruş da harçlık alabiliyor.
Böylece 2031 liralık işsizlik ödeneği ile birlikte aylık geliri 3 bin 41 lirayı buluyor

■ DANIŞMANLIK HİZMETİ: İşsizlere ayrıca İŞKUR tarafından danışmanlık hizmeti de veriliyor. İŞKUR bünyesinde bulunan İş ve Meslek Danışmanları işsizlerin istihdamı için her türlü desteği sağlıyor.
Bunun için ilave bir ücret de alınmıyor.

■ ANNELERE 400 LİRA KREŞ DESTEĞİ: Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve meslek eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanıyor.

■ SAĞLIK PRİMLERİ ÖDENİYOR: İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanıyor.
Böylece bu süre içinde işsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi ücretsiz yararlanabiliyor.

■ MESLEK EĞİTİM KURSU: Kuruma kayıtlı işsiz olanlar, 15 yaşını tamamlamak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak şartlarıyla açılacak kurslara katılıp yeni bir meslek ediniyor.
Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, özürlü maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da mesleki eğitim kurslarından yararlanabiliyor.

■ KURSİYERE HARÇLIK: Kurslar, günlük en az 5 en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30 en fazla 40 saat olabiliyor. Kursiyer zaruri gideri günlük 30 TL ila 50 TL arasında değişiyor.

Faruk ERDEM
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!