» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşsizlere, İşsizlik Ödeneği Alamayanlara ve Ücretsiz İzindeki Çalışanlara Destek!

 
15.04.2020 06:24 | Güncelleme: 15.04.2020 06:24

Meslise sunulnan yeni torba yasa ile çalışan çalışmayan işçiye, esnafa yeni destekler sağlanıyor. Düzenleme ile işveren 3 ay işçi çıkartamayacak. Ücretsiz izne çıkarılanlar 1168.50 TL aylık ücret desteği alacak.

Kısa çalışma ödeneği hamlesinden sonra ortaya çıkan ve sayıları yüz binleri aşan, işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan işçilerin durumları uzun süredir gündemdeydi.

Torba yasa ile işsiz işçilere yardım ödemesi getirilirken, işçi çıkarmalarda 3 ay boyunca yasaklanıyor. Çevre temizlik vergisi muafiyetinden, su faturalarının ertelenmesine kadar işte karşımızda yeni torba yasa…

İşsizlere, İşsizlik Ödeneği Alamayanlara ve Ücretsiz İzindeki Çalışanlara Destek!

Kapanan ve faaliyeti durdurulan işletmelerde çalışan personellerin büyük bir bölümü işsizlik maaşı aldı, bir bölümü ise kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Ancak her ikisinden de faydalanamayanların ise durumu belirsizdi.

İşsiz kalan, çıkarılan veya 15 Mart itibariyle ücretsiz izne ayrılan çalışanlara işsizlik fonundan günlük brüt olarak 39,24 TL, net olarak ise 38,95 TL ödeme yapılacaktır. Bu durumdaki kişilerin bir aylık ellerine geçecek net ücret 1.168,50 TL olacak.

İşçi Çıkaran İşveren İdari Para Cezasını Öder!

Belirtilen kanun kapsamında işverenlere de kanunun yayım tarihi itibariyle 3 ay süreli işçi çıkarma yasağı getirilecek. İşveren ücretini ödeyemeyeceği işçisini çıkarmak yerine ücretsiz izinli gösterecek. Bu kişiler de günlük 38,95 TL’lik ödenekten faydalanabilecekler.

Her türlü iş sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında, kısa çalışma süresi boyunca bu maddenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemeyecek, aksi takdirde fesih geçersiz sayılarak işverene her bir işçi için aylık brüt asgari ücret tutarında (2.943,00 TL) idari para cezası uygulanacak. İşveren 3 aylık süre içinde işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilecek, ancak bu durum işveren tarafından geçerli nedenle işçinin sözleşmesini fesih etme hakkı tanımayacak, 3 aylık süreyi 6 aya kadar Cumhurbaşkanı uzatabilecek.

İşçisini ücretsiz izinde göstererek çalıştırmaya devam eden işverenlerin tespiti halinde, her bir işçi için ayrı ayrı olmak üzere ve her çalıştırılan ay için brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca işçiye ödenen tüm ücretler de faiziyle birlikte işverenden tahsil edilecek.

Çevre Temizlik Vergisi Alınmayacak, Su Faturaları Ertelenecek!

Kapatılan ve faaliyeti durdurulan işletmelerin kapalı kaldığı dönemler için ilgili Belediyelerce Çevre Temizlik Vergileri tahakkuk ettirilmeyecek.

Ayrıca yine Belediyeler tarafından konutların ve kapatılan işyerlerinin su faturaları 3 aya kadar ertelenecek.

Hazine ve belediye taşınmazları ile milli parklar ve Orman Genel Müdürlüğü taşınmazlarına ve izinlerine ait borçlar, KYK kredi borçları ile belediyelerin gelir vergisi ödemeleri, sosyal sigorta prim ödemeleri 3 ay süreyle ertelenecek ve belediyelerce toplu taşıma faaliyetleri 3 ay süreyle desteklenebilecek. Bu süreler 3 ay uzatılabilecek.

Mert Nayır

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.