e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşsizlik Maaşı Alırken Bunlara Dikkat Edin.

07.06.2019 06:05 | Güncelleme: 07.06.2019 06:05

Günlük hayatımızda işsizlik maaşı olarak da bildiğimiz, işsizlik ödeneği, işini kaybeden işçilere, işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını, kısmen de olsa karşılamak ve böylece yaşamlarını sürdürmelerine olanak sağlamak amacıyla, belirli bir süre ve ölçüde yapılageliyor.

İşsizlik ödeneği ne yazık ki her işsiz kalanın faydalanabileceği bir hak da değil. Kişinin işsiz kalmasının yanısıra belli şartları taşıması ve prosedürleri izlemesi halinde bu ödenekten yoksun kalmaması mümkün olabiliyor. Esasen işsizlik sigortası zorunlu bir sigorta kolu olup bu kapsama giren tüm sigortalılar, işverenler ve Devlet bunu işsizlik sigortası primi adı altında ödüyor. İşsizlik sigortası primi, sigortalının prime esas aylık brüt kazançlarından % 1 sigortalı, % 2 işveren ve %1 devlet payı olarak alınıyor.

Nasıl Hak Ediliyor?

İşsizlik sigortasından yararlanmak için öncelikle çalışanın kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılması gerekiyor. İş akdi feshedilen işçinin sözleşmesi feshedilmeden önceki son 120 gün primi ödenmiş olması şart olup; en az

a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c)1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süresince işsizlik ödeneği veriliyor. Bu arada işsizlik parasından yararlanmak için işten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz prim ödenmiş olmasıyla birlikte bahsettiğimiz diğer koşulların bir arada gerçekleşmesi gerektiğini önemle hatırlatmak istiyoruz.

Ayrıca İşsizlik ödeneği herhangi bir kesintiye tabi olmayıp, yalnızca damga vergisine tabi tutuluyor.

İşsizlik ödeneği, başkasına devir ve temlik edilemediği gibi sigortalının kusurundan kaynaklandığı belirlenen fazla ödemeler de yasal faizi ile birlikte geri alınıyor. Ölen sigortalı işsizlere ait fazla ödemeler geri tahsil edilemiyor.

Ödenek Ne Kadar?

4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre işsizlik ödeneği tutarı, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı oluyor.

İşsizlik ödeneği ödemesi ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılıyor. Sigortalı PTT’den nüfus cüzdanıyla ödeneğini alabiliyor. Sigortalının hizmet akdinin feshinden sonraki 30 güniçinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurması önem taşıyor.

İşyerinin devri ya da kapanması gibi durumlar işsizlik ödeneğini almaya engel olmuyor. İşsizlik ödeneği alan sigortalı aldığı sürede genel sağlık sigorta primleri de ödendiğinden kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinden prim ödemeksizin yararlanıyorlar.

Ödenek Alırken Bunlara Dikkat Edin

İşsizlik parası alırken gelir getirici bir işte çalışmaya başlayanlar ise işe başladığı tarihten itibaren 15 gün içinde bulundukları yerdeki İŞKUR’a işe başladıklarını bildirmeleri gerekiyor.

İŞKUR işsize iş teklif etmiş ve teklif reddedilmişse, işsiz yeni bir işe girmiş veya SGK’dan yaşlılık aylığı aldığı İŞKUR tarafından tespit edilmişse işsizlik ödeneği kesiliyor.

İşsizlik ödeneklerinin ödenmesi; muvazzaf askerlik dışında herhangi bir nedenle silah altına alınan sürede, hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği alınan süre boyunca durduruluyor.

Halil Tezel
alitezel.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !