İşsizlik maaşı için gereken şartlar

14.05.2018 06:23 |

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılara İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği verilmektedir.

Askere giden veya askerliğini yapmakta olan okuyucularımız işsizlik maaşı alıp alamayacaklarını sormaktadır. Hemen cevaplayalım askerliğini bitirmiş sigortalılara belirli şartlarla işsizlik ödeneği verilmektedir.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

İşten çıkış kodu gerekli
 
Çalışanların sigortalılıkları hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren sona ermektedir. Sigortalılığı sona erenlerin işverenleri tarafından işten ayrıldığı tarihi takip eden 10 gün içinde SGK’ya sigortalı işten ayrılış bildirgesi  ile e-Sigorta yoluyla bildirilmesi gerekmektedir.
Askere gidenlerin bu belgede işten çıkış nedeni olarak askerlik kodunun işaretlenmesi gerekmektedir. SGK’ya verilen bu belge, SGK  tarafından aynı zamanda İŞKUR’a gönderilmektedir. İŞKUR da işten çıkma nedeni askerlik olanlara belirli şartlarla ödenek vermektedir.
 
30 gün için İŞKUR’a başvurun
 
 Herhangi bir askerî veya kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan sigortalı işsizler bu ödevin sona ermesinden itibaren mücbir sebepler hariç 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir.
30 gün süreden sonra başvurulması hâlinde başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.
 Terhis belgesinde yer alan askerliğe sevk tarihinden önceki 90 günlük süre içindeki askerlik gerekçesiyle yapılan fesihler de bu kapsamda yapılan fesih olarak değerlendirilmektedir.
 Bu süreden daha önce yapılan fesihleri İŞKUR askerlik gerekçesiyle yapılmış fesih olarak değerlendirilmediğinden ödenek vermemektedir.
                  
İşsizlik maaşı için gereken şartlar
 
Son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde;

600-899 gün sigortalı olanlara 180 gün,
900-1079 gün sigortalı olanlara 240 gün ve
1080 gün sigortalı olanlara 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Askerlik nedeniyle yapılan fesihlerde askerliğin bitmiş olması şarttır. Bu nedenle askere gitmeden önce  İŞKUR tarafından ödeme yapılmaz. Ancak sigortalı işsizlere askere gideceği tarih daha önce bildirilmiş olmasına rağmen sağlık veya ilgilinin istek ve kusurundan kaynaklanmayan diğer nedenlerle askerlik şube başkanlıkları tarafından askere gidiş tarihinin 3 aydan daha fazla bir süreyle ertelenmesi hâlinde askere gitmeden önce İŞKUR ödeme yapmaktadır.
 
Verilecek işsizlik ödeneği tutarı
 
Herhangi bir askerî veya kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan sigortalı işsizler bu ödevin sona ermesinden 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmaları hâlinde çalışma süreleri ve ücretlerine göre 180 gün ile 300 gün arasında süre ile sınırlı olmak üzere işsizlik ödeneğine hak kazanabilmektedir.
Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt %80’nini geçememektedir.
2018 yılı işsizlik maaşı en düşük miktarı 811 TL, en yüksek miktarı ise 1.623 TL’dir.

İsa KARAKAŞ

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.