e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşsizlik ödeneği alanlar da İşbaşı eğitim programına katılabilirler

21.10.2019 08:22 | Güncelleme: 21.10.2019 08:22

İsteğe bağlı sigortalı olanlar, işsizlik ödeneği, sosyal yardım ve ölüm aylığı alanlar da İşbaşı eğitim programına katılabilirler

Son zamanlarda işsizlik rakamları artmış olsa da İŞKUR işbaşı eğitim programlarıyla tecrübesi ve becerisi olmayan vasıfsız çalışanlara yeni meslekler kazandırmaktadır.  Bununla birlikte bazı sektörlerdeki iş açığı ve yüksek ücret nedeniyle birçok çalışan bu sektörlere yönelmektedir. Bu yöneliş nedeniyle işbaşı eğitim programları önemli bir eksikliği doldurmaktadır. Yeni meslek edinmek isteyenler açısından önemli bir işlev yerine getirilmektedir. Genel olarak İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması da bu programların temel amaçları arasındadır.

Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR'dan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR'dan da talep edebilirler.

İşbaşı eğitim programlarının süresi ne kadar?

İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Modülleri'nin asgari süresinden az olmayacak şekilde uygulanmaktadır. İşbaşı eğitim programından faydalanan işverenler için de sigorta prim teşvikleri önemli avantajlar sunmaktadır.
Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanmaktadır. Programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanmaktadır.
İşbaşı eğitim programlarından yararlanma şartları ve karşılanacak giderler

İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısımı veya eşi olmamak, emekli olmamak, programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak, (çıraklar, stajyerler, mesleki eğitimde ve yüksekokul stajlarında sadece kısa vadeli sigorta kollarına tabi olunması nedeniyle iş başı eğitimine katılmaya engel bir durum yoktur), İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, şartlarını sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler. Ayrıca gerek ziraat odasına kayıtlı olarak tarım Bağ-kur'lu gerekse Ek-5 tarım sigortası yatıranlar yani tarımsal faaliyette bulunanlar bile işbaşı eğitim programına başvurabilmektedir. Bunların yanında kişi kendisi için isteğe bağlı sigortalı primi yatırıyor olsa dahi iş başı eğitim programına katılabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden veya başka bir yardım kuruluşundan sosyal yardım alanlar ile engelli maaşı alanlar da işbaşı eğitim programına katılabilmektedir. SGK'dan dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

İşbaşı eğitim programının katılımcılarının zaruri gideri (Günlük 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL), İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi ve Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara 85 TL zaruri gider ödenmektedir.

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanmaktadır.
Türkiye İş Kurumu il müdürlükleri ile hizmet merkezlerine başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak suretiyle programa katılabilirsiniz.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.