» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşsizlik ödeneği alırken işe girenler dikkat!

 
17.08.2021 05:01 | Güncelleme: 17.08.2021 05:01

Fesih yasağının ardından işten çıkartmalar başladı. İşten çıkartılanlardan işsizlik ödeneği alma hakkı bulunanlar ödenek almakta iken 90 gün içinde bir işe girerlerse işsizlik ödeneği aldıkları döneme ait sigorta primleri işsizlik fonundan karşılanacak.

İş Kanunu’na tabi çalışırken işsiz kalanların emeklilikleri, sigorta prim günlerini tamamlayamadıkları için gecikebiliyor. Bu mağduriyetin kısmen azaltılabilmesi için işsizlik ödeneği alınan döneme ait primlerin işsizlik fonundan karşılanmasına yönelik talepler bulunuyor. 11. Kalkınma Planı için oluşturulan sosyal güvenlik özel ihtisas komisyonu raporunda da bu konuya yer verildi. İşsizlik ödeneği alanların sigorta primlerinin fondan karşılanmasına yönelik düzenlemenin plan döneminde hayata geçirilmesi öngörüldü. Bu hususta henüz düzenleme yapılmamakla birlikte geçen kasım ayında çıkartılan kanunla bu yönde önemli bir adım atıldı.

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na konulan Ek Madde 7 uyarınca, işsizlik ödeneğinden yararlanmakta olan kişiler 90 gün içinde yeni bir işe girerler ve bu işyerlerinde en az 12 ay süreyle kesintisiz çalışırlarsa, işsizlik ödeneğinden yararlandıkları süreye ait sosyal güvenlik sigorta primlerinin işçi ve işveren payı işsizlik fonundan karşılanacak. Sigorta primi ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılacak. 2021 yılı rakamlarıyla aylık bin 163 TL tutarındaki prim fondan karşılanacak. Üç ay işsizlik ödeneği alan işçi için fondan 3 bin 488 TL prim ödemesi yapılacak. Bu süreler işçinin emekliliğe esas prim günlerine eklenecek.

İŞÇİNİN TALEPTE BULUNMASI GEREKİR

Bu haktan yararlanabilmek için ödenek almakta olan kişinin özel sektörde bir işyerinde işe girmesi ve en az 12 ay çalışması gerekiyor. İşçi, 12 aylık kesintisiz çalışmanın ardından Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) talepte bulunursa, sigorta primleri fondan karşılanacak. İşçi talepte bulunmadığı takdirde kendiliğinden prim ödemesi yapılmayacak.

Kesintisiz çalışma şartının aynı işyerinde sağlanması zorunlu değil. Ara verilmeden tekrar işe başlamak koşuluyla farklı özel sektör işyerlerinde yapılan çalışmalar da bu şartın sağlanmasında dikkate alınacak.

BİR DEFA YARARLANILABİLECEK

4447 Sayılı Kanunu’nun ek 7. maddesinde sağlanan bu haktan aynı işsizlik ödeneği hak sahipliği için sadece bir defa yararlanılacak. Örneğin 10 ay işsizlik ödeneği alma hakkı bulunan bir işçi 80 gün içinde işe girerse, 80 günlük süreye ait sigorta primi fondan karşılanacak. İşçi işsizlik ödeneğine yeniden hak kazanmadan bir daha bu haktan yararlanamayacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALANLARIN İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HAKKI

Kısa çalışma ödeneği normalde işsizlik ödeneği sürelerinden mahsup ediliyor. Ancak, geçen yıl haziran ayında yayımlanan cumhurbaşkanı kararı uyarınca, pandemi nedeniyle verilen kısa çalışma ödenekleri işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmeyecek. Bu nedenle kısa çalışma ödeneği almış olan kişiler, ödenek almaya başladıkları tarihte kaç ay işsizlik ödeneği alma hakları varsa üç yıl içinde işsiz kaldıkları takdirde o süre kadar işsizlik ödeneği alabilecekler.

Ancak, bu konuda şu ayrıntıya dikkat çekmek isterim. Hatırlanacağı gibi, pandemide işçilerin mağdur olmaması için normalde işsizlik ödeneği ile aynı olan kısa çalışma ödeneği alma koşulları esnetildi. Son 3 yılda en az 600 prim günü koşulu 450 güne, son 120 gün hizmet akdi bulunması koşulu da 60 güne indirildi. Bu nedenle, kısa çalışma ödeneği almış olan herkes değil, son 3 yılda 600 gün prim ve son 120 gün hizmet akdi ile çalışma koşuluna sahip olanlardan KÇÖ almış olanlar işsizlik ödeneğinden yararlanabilecekler.

İSTİFA EDERLERSE DE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALABİLECEKLER

Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği almış kişiler yeniden işsizlik ödeneğine hak kazanamadan işsiz kalırlarsa işsizlik ödeneği alabilecekler. Bu kişiler kendi istekleriyle işten ayrılsalar bile işsizlik ödeneğinden yararlanabilirler.

Ahmet Kıvanç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.