e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

İşte Biz Buyuz...

20.09.2019 06:07 |

Kimine göre muhasebeci, kimine göre mali müşaviriz... Dışarıdan bakıldığında akşama kadar bilgisayar başında, güzel ofislerde keyfi yerinde gibi görünürüz.

Aslında biz kim miyiz?

Biz 110.000’i aşkın ruhsatlı SMMM olmak üzere 5.000’i YMM, sektöre emek veren tüm insanları kattığımızda ise sayısı 1 milyona ulaşan koca bir orduyuz. Nasıl bir orduyuz diye soracak olanlara cevap olarak verilecek o kadar sözümüz var ki…

Her sektörden, her görüşten, her memleketten türlü türlü insan ile muhatap olan başka bir meslek grubu var mıdır? Bir meslek mensubu veya muhasebe emekçisi çalıştığı süre zarfında gerek devlet kanadında memurundan bürokratına kadar, gerekse de ticari hayatta personelinden şirket ortaklarına, esnafına, müşterisinin veya işvereninin ticari ilişkide bulunduğu tüm taraflarla birebir ilişki halindedir. Dünya ticaret üzerine dönmüyor mu? İşte ticaretin tam merkezinde de bizler varız.

Hem devleti ve işleyişini en iyi tanıyan ve bilen, hem de ticaret hayatının tam ortasında bulunan, devlet ile mükellef arasındaki en büyük köprü değil miyiz? Devletin hemen hemen tüm kurumları ile etkileşim halinde olan, müşterisi veya işvereni adına devletle olan ilişkileri yürüten ve yönetenler bizler değil miyiz? Hangi iş insanı, esnaf, tacir, devlet ile olan ilişkilerini tek başına ve hukuka uygun bir şekilde bizler olmadan yürütebilir ki?

Ülkenin vergi sistemi, ekonomisi, devlet otoritesinin işletilmesi için olmazsa olmaz yegane meslek mensupları değil miyiz? Devletin devlet olabilmesi için işleyen bir vergi sisteminin olması gerekmez mi? Bu vergi sistemi bizler olmadan yürüyebilir mi? Vergi usul uygulamaları hakkında devletin yayımladığı mevzuatlar bizler olmasak ne derecede uygulanabilir olurdu? Kayıt altına alınabilen bir ekonomi var ise bizlerin sayesindedir.

Bir girişimci yeni bir yatırım yapmadan önce aklında oluşturduğu projeyi bizlere danışmaz mı? Her ticari işin bir mali boyutu olduğunu bilen herkes mutlaka bizlerle birlikte çalışmak zorunda değil midir? Hem devletin düzenini hem de işletmelerin düzenini sağlayanlar aslında bizler değil miyiz?

Hukuksal bir işleme başlamadan avukata dahi gitmeden önce bizlere danışılmaz mı?

Bir aile ortamında ne iş yaptığımızı bilenler tarafından soru yağmuruna tutulmaz mıyız? Belki de hayatı ile ciddi kararlar alacak olan yakınlarımız bizlerin düşüncelerini bilmek istemezler mi?

Hem ekonomiden, hem hukuktan, hem muhasebeden, hem teknolojiden, hem insani ilişkilerinden en iyi anlayanlar ve bunları harmanlayarak hizmet veren başka bir meslek grubu var mıdır?

Dünyada birçok ülkede her geçen gün saygınlığı artan, söz sahibi olan meslektaşlarımız olduğunu bildiğimiz halde peki bizler neden onlarla aynı orantıda kendimizi değerli kılamıyoruz?

Bence bizler olduğundan fazla mütevazi, potansiyelimizin tam olarak farkında olmadan, emeğimizin, bilgi ve deneyimlerimizin değerine tam olarak paha biçemeyen bir meslek grubuyuz…

Dışarıdan kimseye gerek kalmadan birbirimizde düştüğümüz için, etkin meslek örgütlerimiz olmadığı için, siyasete en yakın meslek mensuplarından olmamıza karşın yeterince temsil edilemediğimiz için, haksız rekabetin tahmin bile edilemeyecek boyutlara çıktığı için, daha donanımlı, daha eğitimli olmamız gerektiği halde buna yeterince önem vermediğimiz için ve daha sayamadığım onca sebepten dolayı olabilir mi diye sormadan edemiyorum kendi kendime…

Önümüzdeki günlerde meslek üst birliğimiz TÜRMOB’un olağan genel kurulu ve seçimleri gerçekleştirilecek. Her yeni başlangıç yeni bir umuttur, umuttur ama, genel görüntüye baktığımızda herhangi bir yeniliğin ve değişimin yaşanmayacağından hepimiz emin gibiyiz…

Uzun lafın kısası bu mesleği en yükseğe çıkarmak da, en aşağılara indirmek de bizlerin elinde…

Gelin şu gül gibi, ekmek paramızı çıkardığımız bu kutsal mesleği hak ettiği noktaya getirebilmek için başta kendimizden başlamak üzere bir dalga misali, bir çığ misali büyüyerek, birlik olarak, daha bilinçli olup daha fazla ve daha adil gelir dağılımı ve her geçen gün daha da üst düzeylere yükselen, halkın karşısındaki imajımızı etik kurallarımıza sarılarak düzeltip, dik duruşlu meslektaşlar olarak daha ileriye gidelim.

Eğer bu dediklerimi yapamazsak, yarın bir gün muhasebenin m’sinden anlamayanlar tarafından ESBİS vs. gibi sistemlerle bu mesleği ve ülkeyi şimdiki halinden geriye götürebilecek uygulamalara imza atmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürecek, hiç karşılaşmak istemediğimiz durumlarla karşı karşıya gelebileceğiz…

Gelin değişime ilk önce kendimizden başlayalım…

Emre Karaoğlu
SMMM
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.