e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Değişiklikler

27.05.2019 06:46 | Güncelleme: 27.05.2019 06:46

2019/9 sayılı Genelge ile isteğe bağlı sigortalılıkta da bazı uygulama değişiklikleri oldu. Bugün de bu değişikliklere değineceğiz.

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile SGK’ya başvurmaları gerekiyor, İşte bu başvuru artık e-devlet üzerinden de yapılabilecek.

Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin ise talep dilekçesi ile müracaatları yeterli bulunuyor.

SSİY’nin 124 üncü maddesi gereğince adi posta veya Kuruma doğrudan yapılan başvuru ve bildirimlerde, başvuru veya bildirimin Kurumun gelen evrak kayıtlarına intikal tarihi; taahhütlü, iadeli taahhütlü, acele posta servisi ile yapılan başvuru ve bildirimlerde ise başvuru veya bildirimin postaya veya kargoya verildiği tarih; başvuru veya bildirim tarihi olarak kabul ediliyordu. Artık PTT Alo Post veya PTT Kargo ile başvuru halinde de PTT birimine başvuru Kuruma başvuru sayılacak.

İsteğe Bağlıda Sona Erdirme Yöntemi

İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirmek için SGK’ya yazılı talepte bulunanların sigortalılıkları;

a) Talepte bulunulan ayın primi ödenmemişse, talep tarihinden önceki primi ödenmiş ayın sonu,

b) Talepte bulunulan ayın primi ödenmişse, dilekçesinin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarih itibariyle sona erdiriliyor, ayrıca, isteğe bağlı sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra ödenen primler sigortalının talebi halinde iade ediliyordu.

2019/9 sayılı Genelge ile yapılan değişiklik sonucu artık talepte bulunulan ayın primi ödenmişse dilekçenin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihte sona ereceği gibi, istemesi halinde ise bulunduğu ay sonu itibariyle de sona erdirilebilecek.

Keza talepte bulunulan ayın primini kısmi ödeyenlerin de ödediği primin karşıladığı gün itibariyle sona erdirilecek.

Örneğin 31.05.2019 tarihi itibariyle borcu olmayan ve 15.06.2019 tarihinde 250 TL prim ödeyen sigortalı, 23.06.2019 tarihinde primini karşıladığı gün itibariyle sigortalılığını sonlandırmak için talepte bulunursa bu sigortalının ödemiş olduğu tutar dokuz günlük süreyi karşıladığından 09.06.2019 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortalılığı sonlandırılabilecek.

İsteğe Bağlı Sigortalı iken Emekli Olma

İsteğe bağlı sigortalı iken aylık tahsis talebinde bulunan sigortalıların da eğer isteğe bağlı prim borçları varsa tahsis talebi öncesi veya sonrasında bu borçlarını ödemeyeceğini yazılı olarak beyan etmemesi halinde aylık bağlanmayıp isteğe bağlı sigortalılıkları devam ettirileceğinden bu konuya özelikle dikkat gerekiyor.

Zira kural olarak 4/b sigortalılığı kapsamında aylık bağlanacak olan sigortalıların aylık talep tarihi itibariyle prim ve prime ilişkin borcu bulunmaması gerekiyor.

Mamafih aylık talebinde bulunan sigortalılardan prim ödemeyeceğini yazılı olarak beyan eden isteğe bağlı sigortalılardan yapılan hizmet tespiti sonucunda aylığa hak kazanamadığı belirlenenlerin, prim ödemeyeceğine ilişkin vermiş oldukları talepleri geçersiz sayılarak isteğe bağlı sigortalılıkları devam ettirileceğini de vurgulamak gerekiyor.

Kısmi Süreli Çalışan İsteğe Bağlı Sigortalılar

Bilindiği üzere kısmi süreli olarak 4/a sigortalısı olarak çalışan sigortalıların aynı ay içerisinde isteğe bağlı sigortaya prim ödemeleri halinde, primi ödenen süreler zorunlu sigortalılığa ilişkin prim ödeme gün sayısına otuz günü geçmemek üzere eklenebiliyor ve bu süreler, 4/a sigortalılığı kapsamında sayılıyor.

Bunlar dışındaki isteğe bağlı sigortalıların zorunlu kapsamda (4/a,4/b,4/c) sigortalı olmaya başlamaları halinde isteğe bağlı sigortalılıkları sona erdiriliyor ve zorunlu sigortalılığı hitamından itibaren isteğe bağlı sigortalılığın yeniden başlayabilmesi için yeniden talep şartı aranıyor.

Kısmi süreli olarak 4/a sigortalılığı kapsamında çalışıp aynı zamanda isteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerin bu 4/a sigortalılıkları sona erdiğinde isteğe bağlı sigortalılıkları 4/b sigortalılığı kapsamında devam ettirilecek.

Örneğin kısmi süreli çalışan iken isteğe bağlı sigorta primi ödeyen Ahmet Bey bu kısmi sigortalılığına son verirse akabinde ödeyeceği isteğe bağlı primler  4/b sigortalılığına sayılırken bilahare 11.11.2019 tarihinde yeniden kısmi 4/a sigortalılığına ayda 6 gün üzerinden başlayacak olursa Kasım 2019 ayında 10 gün 4/b isteğe bağlı sigortalısı, 6 gün 4/a sigortalısı ve 14 gün de 4/a isteğe bağlı sigortalısı olarak sayılması gerekecek.

İnternetten Satış yapanların İsteğe Bağlı Sigortalılığı

Gelir vergisinden muaf kadın sigortalılardan işyeri açmaksızın ve 30.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar da ayda 26 günlük primle 30 gün kazanabilecekler.

Şevket TEZEL
alitezel.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !