» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağkur’a sayılır.

 
13.08.2021 04:42 | Güncelleme: 13.08.2021 04:42

İsteğe bağlı prim ödeyebilir miyim? Ne zaman emekli olurum?

Soru: 15 Ocak 1974 doğumlu kadınım. SSK giriş tarihim 25 Nisan 2002 olup 2550 gün prim ödemem var. 2013 yılında evlenerek işten ayrıldım. O zamandan beri çalışmadım. İsteğe bağlı prim ödeyebilir miyim? Ne zaman emekli olurum?  

Cevap: SSK’da yaş haddinden emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 1950 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız 15 Ocak 2029’da emekli olabilirsiniz.

İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağkur’a sayıldığından, bu şartlarla emekli olmak için 1230 gün (41 ay) isteğe bağlı prim ödedikten sonra, kalan prim eksiğiniz olan son 720 günü de sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemeniz gerekiyor. Ayrıca 2850 gün isteğe bağlı prim ödeyerek priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte Bağkur’dan emekli olmanız da mümkün.

VERGİ İNDİRİMİ ALMALISINIZ

Soru: Yüzde 50 işgücü kaybı raporum ile ilk defa 2007’de sigortalı çalışmaya başladım ve 2500 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Vergi indirim hakkı da almanız halinde, 6 Ağustos 2003 ile 1 Mayıs 2008 arasında sigortalı olan 3’üncü derece engelli olarak emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi ve 4400 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. 1900 gün daha prim ödeyerek priminizi 4400 güne tamamlamanız şartıyla 2027’de 20 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

PANCAR SATIŞI NEDENİYLE GÜN KAZANABİLİR MİYİM?

Soru: 1965 doğumluyum. 1 Mart 2001’de SSK’lı oldum ve 4000 gün prim ödemem var. Ayrıca 1999-2001-2003 yıllarında pancar ektim ve benden Bağkur tarafından para kesildi. Bu pancar parasını borçlanarak prim ödeyebilir miyim? Askerliğimi 1985-1987 arasında yaptım. Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Muhtemelen 18 ay askerlik yaptınız. Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 18 ay geri gider ve 1 Eylül 1999 olur. Bu tarihe göre yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olursunuz. 3600 günden fazla priminiz olduğundan, 2025’te 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Pancar satışınıza ilişkin müstahsil makbuzları elinizdeyse ve müstahsil makbuzlarında, Bağkur prim kesintisi görünüyorsa ve pancar sattığınız kişi veya kurum, yapılan prim kesintisini Sosyal Güvenlik Kurumu’na intikal ettirmişse, ilk pancar satışınızdan SSK’lı olduğunuz tarihe kadar olan süreyi kazanmanız mümkün. Ancak bunun zaman alan ve uğraş gerektiren iş ve işlemleri var. Ayrıca emekliliğinizi öne çekmeyeceğinden bize göre uğraşmanıza gerek yok.

OCAK 2022’DE EMEKLİ OLMANIZ MÜMKÜN

Soru: 15 Ocak 1969 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Nisan 1993 olup toplam 5556 gün prim ödemem var. Askerliğimi işe başlamadan önce 18 ay olarak yaptım. Buna göre ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir? Ne zaman emekli olurum? 

Cevap: Askerlik sürenizin 130 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmayla prim şartını da sağlamış olacağınızdan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 15 Ocak 2022’de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.