» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşten ayrıldıktan kaç gün daha Sağlık Yardımı alabilirim?

 
23.02.2021 05:43 | Güncelleme: 23.02.2021 05:43

Primimiz dolup işten ayrılınca, sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek miyiz?

9 Temmuz 1979 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 23 Eylül 1996. Toplam 5300 gün prim ödemem mevcut. Emeklilik için 5900 gün ve 53 yaş zorunluluğum var. Fakat ben yaklaşık 1.5 sene sonra primim dolunca işten ayrılmayı düşünüyorum. Aynı şekilde eşim de 3 sene sonra primi dolunca ayrılacak. 7 yaşında bir kızım var. Merak ettiğim primimiz dolup işten ayrılınca, sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek miyiz? Özellikle kızım faydalanabilecek mi? İzlenmesi gereken yol nedir?

Priminizi tamamladıktan sonra gerek siz, gerekse eşiniz işinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilir ve emekli olacağınız yaşın dolmasını çalışmadan bekleyebilirsiniz. İşten ayrılma tarihinden itibaren 100 gün sağlık yardımı alabilirsiniz. Daha sonra eşiniz çalıştığı sürece, eşiniz üstünden sağlık yardımı alabilirsiniz. Eşiniz de işinden ayrıldığında, bu kez eşiniz üstünden yine 100 gün sağlık yardımı alabilirsiniz.

Ancak daha sonrası için ya sizin ya da eşinizin Genel Sağlık Sigortası’na (GSS) kayıt olarak (GSS’li olmak zorunlu) ve aylık asgari ücretin yüzde 3’ü oranında (bugün için 107.33 TL) GSS primi ödeyerek, sağlık yardımı alabilirsiniz. Ayrıca kızınız 18 yaşını dolduracağı tarihe kadar herhangi bir şart aranmadan sağlık yardımı alabilir.

Bağkur'dan Emekli olma Şartları

1 Temmuz 1965 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim Nisan 1992. Toplam 721 gün prim ödemem var. Bağkur başlangıç tarihim Nisan 2008. Toplam 4130 gün prim ödemem var. Sigortalı olmadan önce 550 gün askerlik yaptım. Bağkur’dan 5400 günle emekli olmak istiyorum. Acaba kaç yaşında emekli olabilirim? SSK başlangıç tarihim, Bağkur için de başlangıç tarihi sayılır mı? Bir de 1990-1992 yılları arasında Fransa’da 15 ay askerliğim var. Oradan nasıl ve kaç yaşında emekli olabilirim? 

Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliğinizi borçlanarak priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 1 Temmuz 2023’te emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.