e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İstifa edip kıdem tazminatımı alabilir miyim?

11.09.2020 04:32 | Güncelleme: 11.09.2020 04:32

Sigortaya giriş tarihim 2002. Toplam 5900 gün primim var. Askerliğimi 2000-2001 yılları arasında yaptım. İstifa edip kıdem tazminatımı alabilir miyim?

 Bugün işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılamazsınız. Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Emekli olmak için 7000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

1100 gün daha prim ödeyip priminizi 7000 güne tamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. 18 ay askerlik yaptığınızı varsayarsak, askerliğinizi borçlanıp, 560 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlayabilirsiniz.

Nasıl emekli olabilirim? 

SORU: 10 Haziran 1964 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 1 Ağustos 1980. Toplam 3954 gün primim var. 1999 öncesi 2000 gün primim vardı. Nasıl emekli olabilirim? 

CEVAP: İki şekilde emekli olabilirsiniz.

1) 3600 günden fazla priminiz olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız 10 Haziran 2024’te olabilirsiniz (15 yıl sigorta süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarıyla).

2) Muhtemelen 18 ay askerlik yaptınız. İlk girişinizde adınıza prim ödemesi varsa, askerlik sürenizi borçlanıp, 506 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme ve 45 yaş şartlarına tabi olarak).

 Doğum borçlanması ile 3600 günden emekli olabilir miyim?

Soru: 1 Ocak 1973 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 18 Şubat 1993. Toplam 1560 gün primim var. 1993 yılında ilk çocuğum oldu. Doğumdan sonra uzun bir süre çalışmadım. Bu arada iki çocuğum daha oldu. Doğum borçlanması ile 3600 günden emekli olabilir miyim? 

Cevap: Sorunuzdan ilk doğumunuzun da sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğu anlaşılıyor. Doğumlarınız arasında iki yıllık süre varsa, doğum sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız bulunuyor. Bu sürelerde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak, üç doğumunuzu borçlanarak toplam 2160 gün kazanabilirsiniz.

2040 gün doğum borçlanması yaparak priminizi 3600 güne tamamlayabilirsiniz. Ama emekli olamazsınız. Çünkü emekli olmak için primin yanında 58 yaşınızı da doldurmanız gerekiyor. Priminizi 3600 güne tamamlamanız halinde, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerliğimi borçlansam ne zaman emekli olurum?

SORU: 12 Ekim 1970 doğumluyum. 3 Temmuz 2000’de polis memuru olarak göreve başladım. 10 Mart 1997’de askere giderek 550 gün askerlik yaptım. Askerliğimi borçlandım. Ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazanacağınız yıpranma sürenizin üç yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaşınızdan düşülecektir. Ancak polis memuru olarak çalışmaya devam ettiğiniz sürece, resen emeklilik yaşınız olan 55 yaşınızı dolduracağınız 12 Ekim 2025 tarihinde yaş haddinden resen emekliye sevk edilirsiniz.

8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK veya Bağkur’a tabi çalışmanız olmadığından, bu tarihten önceki askerliğinizi borçlanmanız, emeklilik yaşınızı değiştirmiyor. Ancak hizmet sürenizi artırıyor.

ÇİFT AYLIK ALABİLİR MİYİM?

Soru: Ev hanımıyım. Geçen yıl SSK’dan emekli olan eşimi kaybettim. Vefat eden eşimin emekli maaşı bana bağlandı. Bağkur emeklisi olan babamı da 4 yıl önce kaybettim. Eşimden kalan emekli maaşımın haricinde, babamdan dolayı yetim aylığı bağlatmak istiyorum. Bu mümkün mü? 

Cevap: Eşiniz ve babanızın vefat tarihleri 1 Ekim 2008’den sonra olduğu için maalesef eşinizden dul aylığı alırken babanızdan yetim aylığı bağlatarak çift aylık alamazsınız. Ancak babanız Bağkurlu değil de Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, babanızdan da aylık bağlatarak çift aylık alabilirdiniz. Çevrenizde bu durumda olup çift aylık alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.