e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşveren Çalışanları Hangi Tarihe Kadar Ücretsiz İzne Ayırabilir?

11.07.2020 05:35 | Güncelleme: 11.07.2020 05:35

İşverenim korona salgını nedeniyle 17 Nisandan itibaren üç ay ücretsiz izne ayırmıştı. Şimdi tekrar 17 Ekim 2020 tarihine kadar ücretsiz izne ayıracağını söylüyor. Tekrar ücretsiz izne ayırabilir mi, itiraz etsek ne olur, iş sözleşmemiz feshedilir mi?

Korona pandemisi nedeniyle İş Kanunu’na eklenen geçici 10’uncu madde hükmüyle, İş Kanunu kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın, her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin; 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç ay süreyle ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında, işveren tarafından feshedilemeyeceği yasal güvence altına alınmıştır.

Ayrıca 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç aylık süreyi geçmemek üzere işverenlere işçilerini tamamen veya kısmen ücretsiz izne göndermelerine de imkan sağlanmıştır. Bu şekilde ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı da vermemektedir. Uygulamaya aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden işverene de sözleşmesi feshedilen her işçi için aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.

Bahsedilen üçer aylık sürelerin Cumhurbaşkanı tarafından altı aya kadar arttırılabilmesi de öngörülmüştür. Bu üçer aylık süre 30 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birer ay uzatılmıştır. Bu kapsamda yeni bir uzatma olmazsa, ücretsiz izniniz en geç 17 Ağustos 2020 tarihinde sona erecektir.

Muhtemelen işvereniniz sürenin üç ay daha uzatılacağını düşünerek 17 Ekim tarihine kadar ücretsiz izne ayıracağını söylemiştir. Resmi tebligatı bekleyin. Ücretsiz izin süreniz 17 Ağustos’u geçmeyecektir.

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ÜÇ YIL ERKEN EMEKLİ OLUNABİLİR

Soru: 4 Temmuz 1973 doğumluyum. İlk sigortam 11 Kasım 1999’da isteğe bağlı Bağkur’la başladı. Temmuz 2013’te ek 5’e geçtim. Ocak 2016’da SSK’lı olarak çalışmaya başladım. Halen aktif olarak SSK’lı çalışıyorum. Toplam 7300 gün prim ödemem var. 1993/1994 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. Bu haliyle kaç yaşında emekli olurum? Askerlik borçlanması yaparsam emekliliğimi ne kadar öne çekebilirim? 

Cevap: 7000 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin bir yılını (360 gününü) borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Priminiz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Gördüğünüz gibi bir yıl askerlik borçlanmasıyla üç yıl erken emekli olmaktasınız.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEMESİ SON YEDİ YIL HESABINI BOZABİLİR

Soru: 1971 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1 Ağustos 1992. En son 2016’da 311 gün SSK prim ödemesi ile birlikte toplam 5150 gün primim var. Sorum şu; kalan 450 günü isteğe bağlı asgari primle ödersem mi yoksa SSK’lı olarak bir yerde asgari ücretle çalışırsam mı emekli maaşına daha fazla etkisi olur?  

Cevap: 5150 gün priminizin tamamını veya son 2520 gün primi SSK’ya ödemişseniz, prim eksiğinizin son 450 gününü, asgari ücret üzerinden isteğe bağlı olarak Bağkur’a veya SSK’ya ödemenizin bir önemi bulunmuyor. Ancak son 2520 gün prim ödemeniz içinde Bağkur prim ödemeniz varsa isteğe bağlı olarak ödenen primler Bağkur’a sayıldığından, isteğe bağlı prim ödemesi son yedi yıl hesabınızı bozabilir ve SSK yerine Bağkur şartlarıyla emekli olmak zorunda kalabilirsiniz. Bu husussa dikkat etmenizde yarar var.

ARADAKİ BOŞLUKLAR ÖDENEREK EMEKLİ OLUNABİLİR Mİ?

Soru: 14 Mart 1965 doğumluyum. SSK girişim 1979’da olup 1900 gün prim ödemem var. Askerliğimi ve aradaki boşluğu ödeyip emekli olma şansım var mı? 

Cevap: Askerliğinizi borçlanma hakkınız var. Ancak aradaki boşlukları ödeyerek borçlanma hakkınız yok. Muhtemelen 18 ay askerlik yaptınız. Askerlik sürenizi borçlanıp, ayrıca 1160 gün prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EMEKLİ OLMAK İÇİN NE KADAR ÇALIŞMAK GEREKİR?

Soru: 19 Mayıs 1964 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 28 Mart 2005 olup hâlâ aktif olarak çalışıyorum. Daha ne kadar çalışmam gereklidir? Bir de şimdi istifa etsem birikmiş tazminatımı alabilir miyim? 

Cevap: Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Boşluğunuz yoksa ara vermeden prim ödemeye devam etmeniz halinde, priminizi 7000 güne tamamlayacağınız 8 Eylül 2024’te emekli olabilirsiniz.

BAĞKUR’DA EMEKLİLİK NE ZAMAN?

Soru: 1 Ocak 1961 doğumlu babam çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. İlk defa 15 Mayıs 2011’de Bağkurlu olup o günden beri primlerini ödemektedir. Bu durumda ne zaman emekli olur?

Cevap: Babanız yaş haddinden emekli olmak için; 15 tam yıl (5400 gün) prim ödeme ve 63 yaş şartlarına tabi. Babanızın askerlik durumu hakkında bilgi vermemişsiniz. Muhtemelen 18 ay askerlik yaptı. Bağkurlu olduktan sonra aralıksız prim ödemişse askerlik süresini borçlanıp, bundan sonra da aralıksız prim ödemeye devam etmesi halinde, primini 5400 güne tamamlayacağı 15 Kasım 2024’te emekli olabilir.

Belediye şirketine geçen taşeronların toplu iş sözleşmesine bağlı hakları ne olacak?

Soru: Belediyede alt işveren üzerinden taşeron olarak çalışmaktayken belediye şirketine işçi olarak alındık. Ücret, mali ve sosyal haklarımız da 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre belirleniyordu. Şimdi bu süre doldu, yeni bir sözleşme de açıklanmadı. Bizim haklarımız ne olacak, nasıl ödenecek?

Cevap: 7244 sayılı ‘Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 2’nci maddesi ile Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler, 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır.

Cumhurbaşkanına; üç aylık sürenin bitiminden itibaren, süreyi üç aya kadar uzatma yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda belediye şirketi işçileri dahil toplu iş sözleşmeleri 17 Temmuz 2020 tarihine kadar yapılamayacak. Bu süre Cumhurbaşkanı’nca da üç aya kadar daha uzatılabilecek. Ancak Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında; yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar eski sözleşme hükümlerinin uygulanmaya devam edileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu bağlamda yeni toplu iş sözleşmeniz imzalanıncaya kadar, eski sözleşme hükümlerine göre haklarınızın verilmeye devam edilmesi gerekir. Muhtemelen de temmuz ücretlerinin ödeneceği tarihe kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca bir açıklama da yapılacaktır.

DOĞUM BORÇLANMASI EMEKLİLİK YAŞINI DEĞİŞTİRİR Mİ?

Soru: 1979 doğumlum. SSK başlangıç tarihim Ağustos 1998 olup 6100 günüm var. Halen çalışıyorum. Ben ne zaman emekli olabiliyorum? Yurtdışı çalışma ve doğumumu saydırmamın bir faydası olur mu? Emekli maaşımı arttırmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması sadece primi artırır, emekli olma yaşını değiştirmez.

Bu nedenle doğumunuzu borçlanmanıza gerek yok. Yurtdışı çalışma sürenizin de tarihi önemli. Şayet 18 yaşınızı doldurduktan sonra, sigorta başlangıç tarihinden önce yurtdışı çalışma süreniz varsa 40 gününü borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

YIPRANMA SÜRESİYLE ERKEN EMEKLİ OLUNABİLİR

Soru: 4 Mart 2002 tarihinde uzman çavuş olarak kamuda çalışmaya başladım. 21 Ağustos 1999-15 Ocak 2001 arasında askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? 

Cevap: Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazanacağınız yıpranma sürenizin toplamda 3 yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaşınızdan düşülecektir. Bu durumda en erken 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekliliğe hak kazanırsınız.

Ancak 52 yaşınıza gireceğiniz tarihte uzman çavuşlukla ilişiğiniz kesilir. İstemeniz halinde 3269 sayılı Kanuna göre Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında emeklilik yaşına kadar devlet memuru olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL