» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşveren işçiye izin yerine para veremez.

 
09.07.2021 04:38 | Güncelleme: 09.07.2021 04:38

Ekonomik sıkıntıdan dolayı yıllık iznini kullanmayarak yerine izin ücretini isteyen çalışanlara, izin ücreti ödenebiliyor mu?

Yıllık ücretli izin vazgeçilmez Anayasal haklardan olup, yasa ile güvence altına alınmıştır. İşçi talep etse de işveren izin kullandırmayarak, yerine işçiye izin süresinin parasını veremez. Bunun istisnasını, işten ayrılan işçiye kullanmadığı izin süresinin ücretinin ödenmesi oluşturmaktadır.

NE KADAR KIDEM TAZMINATI ALABİLİRİM?

Soru: Sigorta girişim 31 Ağustos 2012’de oldu. 17 gün yıllık iznim var. 2021 yılı Temmuz ayı içinde SSK’dan ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısı istersem, işyerimden ne kadar kıdem tazminatı alırım?  

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Başlangıç tarihinize göre emekli olmak için 7200 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. İşinizden kıdem tazminatı alarak ayrılmak için en az 7200 gün prim ödemiş olmanız lazım. 7200 gün priminiz olmadığından SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alamazsınız. Dolayısıyla işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılamazsınız. Kıdem tazminatı alma hakkınız olsaydı; çalıştığınız her yıl (360 gün) için son aldığınız 30 günlük brüt ücretiniz tutarında kıdem tazminatı hesaplanacak, hesaplanan tutardan binde 7.59 oranında Damga Vergisi kesintisi yapılacak ve kalan tutar ödenecekti.

Ne zaman emekli olurum?

Soru: 1976 doğumluyum. Kasım 1994’teki sigorta girişimle, 2011 gün prim ödemem var. İki doğum yaptım. 5 sene yurtdışında kaldım. Şu an çalışıyorum. Ne zaman emekli olurum?  

Cevap: Sorunuza net cevap verebilmek için yurtdışında çalıştığınız veya bulunduğunuz tarihlerin, çocuklarınızın doğum tarihlerinin ve çocuklarınızın doğum tarihlerinden sonraki iki yıllık sürelerde prim ödenip ödenmediğinin, ödendiyse prim ödeme gün sayılarının bilinmesi gerekiyor. Ancak genel bilgi verecek olursak, emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Yurtdışı borçlanmasıyla kazanılan günler Bağkur’a sayılıyor.

5 yıl (1800 gün) olan yurtdışı çalışma süresiz ile 679 gün doğum borçlanması yaptıktan sonra sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün de SSK’ya prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 2027’de 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1589 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün. Belirttiğimiz bilgileri göndermeniz halinde sorunuza daha net cevap verebiliriz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.