e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşveren kısa çalışma döneminde yeni işçi alabilir mi?

25.07.2020 05:32 | Güncelleme: 25.07.2020 05:32

Pandemi süreci olmasaydı 1 Nisan 2020de kurumsal bir firmada işe başlayacaktım. Ancak firma mart sonunda home-office uygulamasına geçtiğinden başlangıç tarihimi mayıs başına erteledi. Sonrasında, kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu ve yasal açıdan yeni istihdam yapamayacağını, yani beni işe alamayacağını iletti.

Meclis'te kabul edilerek yasalaşan mini istihdam paketinde kısa çalışma ödeneğinin bazı sektörler açısından 3 veya 6 aya kadar uzatılması öngörülüyor.

Kısa çalışma ödeneğine başvuran işverenlerin kısa çalışma süresince yeni işçi istihdamı yasak mı?

 

İşyerinde kısa çalışma uygulandığı dönemde işe yeni işçi alınamayacağına ilişkin yasal bir kısıtlama yok. Ancak sorunun yanıtı için her olayı kendi özel koşulları içinde değerlendirmek gerekir. Yanıt, her işyerinin ve istihdam edilecek kişinin durumuna göre değişir.

Kısa çalışma sürelerini ve kısa çalışma yaptırılacak çalışanları her işyeri kendi özel koşullarına göre belirler. Kısa çalışma, işyerinde çalışanların tamamı veya bir kısmı için uygulanabilir. Çalışma süreleri belirli bir oranda ya da tamamen azaltılabilir.

Bu bağlamda, kısa çalışma uygulanan işyerinde çalışma süreleri kısmen veya tamamen azaltılmış olduğundan, genel olarak yeni istihdama ihtiyaç olmadığı kabul edilir. Yeni istihdam, kısa çalışma uygulamasına ilişkin beyanın gerçek olmadığı değerlendirmesi yapılmasına neden olabilir.

Diğer yandan, işyerinde mevcut çalışanlardan farklı meslekte bir çalışanın mesaisine ihtiyaç duyulabilir. İşyerinde de hem çalışma süresi hem de çalışanlar bakımından sınırlı olarak kısa çalışma uygulanıyorsa, işe yeni çalışan alınması söz konusu olabilir. Bu nedenle de işe başlatılmamanızı kendi özel koşullarınız içinde değerlendirmek gerekir. 

Hem kısa çalışma ödeneği aldım hem de tam zamanlı çalıştım. Bu durum ileride bana ne gibi bir sorun çıkarır?

İşverenin kısa çalışma yaptıracağını bildirdiği çalışanını tam zamanlı olarak çalıştırması yasa hükmüne aykırı. Bu durumun tespit edilmesi halinde, çalışana ödenen kısa çalışma ödeneği işverenden yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Bu bağlamda hem kısa çalışma ödeneği almanız hem de tam zamanlı çalışmanız size bir sorun çıkarmaz. Ancak tespiti halinde, yersiz ödenen kısa çalışma ödeneği işverenden yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Kıdem tazminatı hakkım var mı?

3 Temmuz 2019 tarihinde bir yılı doldurmama altı gün kala iş akdim feshedildi. Kıdem tazminatı hakkım var mı? 

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir tam yıl çalışmış olmak gerekiyor. Bir yılı tamamlamadan işten çıkarıldığınızdan kıdem tazminatına hak kazanamıyorsunuz. İşten hangi gerekçeyle çıkarıldığınızı belirtmemişsiniz.

İşten çıkarılma nedenine bağlı olarak, fesih hakkının kötüye kullanıldığı iddiasıyla kötü niyet tazminatı talebinde bulunmanız söz konusu olabilir. 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL