e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşverene 5 Yıl Prim Desteği

18.02.2020 06:32 | Güncelleme: 18.02.2020 06:32

Koruma altında olan çocukların kamuda istihdam hakları bulunuyor. Ayrıca özel sektörde işe alınmaları halinde de işverenlerin ödemesi gereken primler 5 yıl devlet tarafından karşılanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, korunmaya muhtaç çocuklar için pek çok sosyal hizmet modeliyle koruma sağlıyor. Çocuk evleri, çocuk evleri sitesi gibi modellerle korunmaya muhtaç çocuklar güvenli bir ortamda eğitimlerine devam ediyor. Bu çocuklardan iki yıldan az olmayan bir süre AÇSHB’nin sosyal hizmet modellerinden yararlanmış olanların kamuda istihdam hakları var. Ayrıca özel sektörde işe alınmaları halinde de işverenlerin ödemesi gereken primler 5 yıl boyunca devlet tarafından karşılanıyor. Çocukların öz aile, akraba yanında bakımının sağlanması veya aile odaklı bakım hizmetlerden yararlandırılması ana hedef.

YURT YERİNE ÇOCUK EVİ

Aile yanında bakımı mümkün olmayan çocuklara ise son seçenek olarak aile odaklı hizmetlerden yararlandırılana kadar geçici süreliğine aile yapısına en yakın model olan ev tipi yatılı sosyal hizmet birimlerinde hizmet verilmesi söz konusu oluyor. Kurum bakımı altındaki çocuk sayısı, yıllar bazında önemli oranda düşüyor. 2017’de gerçekleştirilen hizmet dönüşümüyle çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları kapatılarak, bakım altındaki çocuklara ev ortamı sunan çocuk evleri sitesiyle çocuk evlerinde hizmet verilmeye başlandı. Aralık 2018 verilerine göre; 111 çocuk evi sitesinde 6 bin 383 çocuğa, 1.192 çocuk evinde ise 6 bin 199 çocuğa bakım hizmeti veriliyor. Bu çocukların tamamı 18 yaşın altında.

BİNDE BİRİ AYRILIYOR

Sosyal hizmet modellerinden yararlanan söz konusu çocukların kamuda istihdam edilme hakkı var. Bu çerçevede kamu kurum ve kuruluşları tarafından hangi statüde olursa olsun serbest kadro ve pozisyonları toplamının binde biri, bu madde kapsamında istihdam edilecekler için ayrılıyor ve her yıl belirtilen oranda kişi istihdam ediliyor. Serbest kadro ve pozisyon toplamının binden az olması hâlinde dahi kamu kurum ve kuruluşlarında en az bir hak sahibi istihdam ediliyor. Dolayısıyla hak sahibi çocuklara kamuda kadro tahsisinin sağlanması için gerekli mevzuat hazırlanmış durumda.

İŞVERENE 5 YIL BOYUNCA DESTEK

Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocukların özel sektörde çalıştırılmaları hâlinde, işverenin ödemesi gereken primin tamamı, işe giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla bu çerçevedeki bir genci işe alan işveren 5 yıl hiç prim ödemiyor. Bu gençlerin istihdam edilmesi toplumsal entegrasyonlarının sürdürülmesi için önemli. Bu yüzden çok geniş bir teşvik çok uzun bir süreyle sağlanıyor.

KAMUDA 2.665 KİŞİ

AÇSHB’nin 2018 yılı faaliyet raporu verilerine göre bu kapsamda 2017 yılında 2 bin 228 gence kamuda istihdam sağlanmış. 2018 yılında ise istihdam rakamı 2 bin 665’e yükselmiş. Temmuz 2018’de başlayan özel sektör teşvik uygulaması kapsamında ise 1.562 genç özel sektörde iş sahibi olmuş. 7 ay gibi kısa bir sürede 1.562 gence istihdam kapısı aralayan teşvik uygulamasının sonuçları takip edilmeli ve bu gibi başka gruplar için de bu yöntem izlenmelidir.

ÜNİVERSİTEYE GİDENLER ÖNCELİKLİ

İstihdam hakkına sahip kişiler, 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren 5 yıl başvurmak durumunda. Bu kapsamda hak sahiplerinin atamaları il tercihleri de dikkate alınarak başkanlıkça kura usulüyle yapılıyor. İşe yerleştirmede öncelik, sırasıyla lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarına veriliyor.

Okan Güray Bülbül
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !