e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşverene Hem Ücret Desteği Hem Vergi İndirimi

21.10.2019 06:16 |

Ülkemiz teşvik mevzuatına göre, engelli işçi çalıştıran işyerleri çalıştırdıkları engelli personel için ödeyecekleri sigorta priminin işveren payı için teşvikten faydalanıyorlar.

Buna göre, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor.
Bu teşvikten aşağıdaki hallerde faydalanmak mümkün;

• Aynı il sınırları içinde elli veya daha fazla sigortalı çalıştıran işyeri işverenlerinden, kontenjan dahilindeki engelli sigortalılar için
• Kontenjan haricindeki engelli sigortalılar için
• Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engelli sigortalılar için
• Engelli sigortalı çalıştırmakla yükümlü olmayan işyerlerinde çalıştırılan engelli sigortalılar için

Nasıl Korumalı İşyeri Olunur?

Korumalı işyeri, işgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel veya ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak amacıyla Devlet tarafından teknik ve mali yönden desteklenen ve çalışma ortamı özel olarak düzenlenen işyerini ifade ediyor. Yani bir bakıma özellikle engelli istihdamı ile faaliyetini devam ettirme amacı güden işyerleri korumalı işyeri sayılıyor.

Korumalı işyeri sayılmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

•  En az 8 engelli işlar İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmalı.
•  Ayrıca korumalıçinin çalıştığı işyerinin işvereni, korumalı işyeri statüsünün kazanılması için Aile ve Sosyal Politika işyerlerinde çalışacak engelli bireylerin sayısının toplam işçi sayısına oranı
•  %75’den az olmamalı. Örneğin, 12 işçisi bulunan bir işyerinin korumalı işyeri sayılması için en az 9 işçisinin engelli olması gerekiyor.

Korumalı işyerinde; işyeri yöneticisi ile mesleki ve teknik eğitim alanında yükseköğrenim görmüş veya usta öğreticilik yeterliliğini haiz eğitici personel istihdamı da zorunlu.


Bir işçinin korumalı işyerinde engelli statüsünde istihdam edilebilmesinin de bazı şartlar var:

•  İşçi en az % 40 oranında zihinsel veya ruhsal engelli olmalı
•  Türkiye İş Kurumuna kayıtlı olmalı
• 15 yaşını bitirmiş olmalı


Söz konusu engelli işçilerin bireysel olarak veya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri aracılığı ile işyerlerine başvurmaları gerekli. İşyeri, işe aldığı engelli işçiyi en geç bir ay içinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirmekle yükümlü.

İşçi Başına Ücret Desteği Alabilirsiniz

Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engelli işçilerin ücretlerinin bir kısmını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı karşılıyor. Öncelikle korumalı işyerlerinde çalışan her engelli için 2022 sayılı Kanun’a göre ödenen bakıma muhtaç engelli maaşı kadar tutar Bakanlık tarafından işverene ödeniyor. Bu tutar şu anda yaklaşık 760 TL’ye karşılık geliyor.

Eğer korumalı işyeri Cumhurbaşkanlığı tarafından tespit edilen kalkınmada öncelikli illerden birisinde bulunuyorsa bu tutar %20 artıyor ve yaklaşık 910 TL oluyor.

Bunun yanında %75’lik engelli işçi sayısının üstüne çıkılırsa fazladan çalıştırılan her engelli işçi için ekstra %20 artış daha oluyor ve yaklaşık 1060 TL ücret desteği alınabiliyor.
Söz konusu destekten yararlanabilmek için önemli bir şart var. O da ücretlerin işveren tarafından zamanında ve eksiksiz ödenmesi…

Destek İçin Gerekli Belgeler

Engelli istihdamı halinde ücret desteğinden faydalanmak için korumalı işyeri işvereninin bazı belgelerle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Bu belgeler şöyle;

• Sosyal güvenlik prim borcu olmadığına ilişkin belge
• Vergi borcu olmadığına dair belge
• İşverenlerin çalıştırdıkları engellilerin ücretlerini tam ve zamanında ödediklerini kanıtlayıcı belge
• Korumalı işyeri formu

Vergi İndirimi de Var

Korumalı işyerleri için bir başka avantaj ise vergi indirimi konusunda. Nitekim Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. maddesine göre; korumalı işyerlerinde istihdam edilen ve iş gücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel veya ruhsal engelli çalışanlar için diğer kişi ve kurumlarca karşılanan tutar dâhil yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü oranında korumalı işyeri indirimi uygulanmakta. Burada uygulanan indirim, her bir engelli çalışan için azami beş yıl süre ile uygulanır ve yıllık olarak indirilecek tutar, her bir engelli çalışan için asgari ücretin yıllık brüt tutarının yüzde 150’sini aşamaz.

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10. maddesine göre ise korumalı işyerlerinde istihdam edilen ve iş gücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel veya ruhsal engelli çalışanlar için diğer kişi ve kurumlarca karşılanan tutar dâhil yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının % 100’ü oranında korumalı işyeri indirimi uygulanmakta. Burada da indirim, her bir engelli çalışan için azami beş yıl süre ile uygulanır ve yıllık olarak indirilecek tutar, her bir engelli çalışan için asgari ücretin yıllık brüt tutarının % 150’sini aşamaz.

Dr. Mehmet BULUT
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.