e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşverenler DİKKAT ! SGK kayıt dışını meslek kodundan yakalayacak.

18.12.2017 06:23 | Güncelleme: 18.12.2017 11:58

2018 yılından itibaren mesleki kod uygulaması zorunlu hale getirilecek ve tüm çalışanların meslek kodu olacak.

Devlet vatandaşın ne iş yaptığını SGK Meslek Kodu Uygulaması ile bilecek. Kod; doktor, mühendis, avukat olarak çalıştığı halde asgari ücretten sigortalananları yakalayacak

6728 Sayılı Kanun’un 51’inci maddesinde belirtilen Meslek Kodu Uygulaması 2016 yılında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Ancak kanunun 51’inci maddesinde yürürlük tarihi 01.01.2018 olarak kayıtlara geçmiş ve o tarih itibarıyla uygulanacağı belirtilmişti. 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek  ‘Meslek Kodu Bildirimi’ uygulaması ile devlet hangi vatandaşın ne iş yaptığını bilecek. Ayrıca bu uygulama kapsamında, orta vadede kim hangi işten ne kadar kazanıyor gibi soruların da yanıtlarını alabilecek. Bu tarih itibarıyla açıklamasını yaptığım kanuna istinaden meslek kodlarını bildirmeyen ya da yanlış bildirenler için asgari ücreti geçmemek üzere her bir personel için asgari ücretin 10’da biri tutarında idari para cezası uygulanacak. Şu ana kadar ki uygulamada meslek kodunu bildirmeyen işverene herhangi bir ceza uygulanmıyordu.

SGK Meslek Kodu ne işe yarayacak?

SGK sisteminde 6.5 milyon asgari ücretli çalışan mevcut. Gerçekten asgari ücret maaşıyla çalışanları biliyoruz ama doktorlar mühendisler hatta futbolcular bile asgari ücretten bildirilmeye devam ediliyor. İşte tüm bunlara bir son vermenin yolu meslek kodu uygulaması olacak.  Artık Bilgisayar Mühendisi olarak çalıyorsanız ve sigorta priminiz asgari ücretten ödeniyorsa SGK burada ‘Dur bakalım! Bu kişi mühendis ve bir mühendise en düşük şu kadar ödeme yapabilirsin’ diyerek ortalama mühendis maaşına ek olarak sigorta primlerini tamamlattıracak.

Tabi bu sistemin oturmasının birkaç yılı bulacağı önümüzde duran ayrı bir gerçek. Mevcut sistemde alacak davalarının uzun sürmesi kişilerin ücret tespitlerinin yapılamamasından ya da yapılan tespitin düşük veya fazla bulunduğundan kaynaklanmakta. Önümüzdeki yıllarda asgari ücretin tek bir tip halinde değil, mesleklere göre açıklanacağı şimdiki yapılan hazırlıklardan belli olmaktadır. Artık bir bahçıvan mahkemeye gittiğinde onun ücret tespiti bir yıl sürmeyecek, ÇSGB’nin ücret skalasına göre net bir sonuca gidilecek.  

Mert Nayır




Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.