İşverenler bu Teşviklerden haberiniz var mı?

10.05.2018 05:59 |

2017 yılında başlatılan milli istihdam seferberliği bu yıl da devam ediyor. İstihdam Şurası’na Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2 milyon istihdam hedefi adım adım ilerliyor. Bu konuda kamu kurumları önemli bir iş birliği örneği sergiliyor.

Milli istihdam seferberliğine destek olmak şüphesiz ki bu konuda atılan adımları anlamak ve uygulamaktan geçiyor. Sigorta prim, vergi, ücret ve yatırım desteklerinin uygulanmasını kolaylaştırmak ve bu konuda bilgilendirmeyi sağlamak gerekiyor. Bu konuda gelen talepleri dikkate alarak köşemizde milli istihdam seferberliğine yer vereceğiz.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

Engellilere Hem İstihdam Hem Hibe Desteği Var!

Hayaller Engelsizdir!

Kendi işinin patronu olmak isteyen engelli vatandaşlara hibe desteği veriliyor. Girişimcilik eğitimi alan ve sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen vatandaşlar 36 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltilen hibe desteğinden yararlanabilecek.

Geçtiğimiz yıl bu destekten yararlanan 187 engelli vatandaşa toplamda geri ödemesiz 6 milyon 732 bin 779 TL hibe verildi.

Engelli çalışan istihdam etmek isteyen işverenlere de önemli bir destek de paket içerisinde. İŞKUR’a kayıtlı engellileri 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihlerinde bir önceki takvim yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alan özel sektör işverenlerinin, bu sigortalılar için ödeyecekleri primleri ve vergileri 18 ay süreyle devlet tarafından karşılanıyor.

 İş Hayatında Daha Fazla Kadın Olacak!

Kadın istihdamında geçtiğimiz yıllardan bugüne kadar önemli adımlar atıldı. Kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 23’lerden yüzde 34’lere, istihdam oranı ise yüzde 20’lerden yüzde 29’lara yükseltildi. Hedef kadın istihdam oranının yüzde 41 üzerinde gerçekleşmesini sağlamak. Yapılan olumlu düzenlemeler sayesinde bu hedefin gerçekleşmesi çok uzak değil.

İŞKUR tarafından verilen işbaşı eğitim programlarından yararlanan kadın sayısı gittikçe artıyor. Yakın zamanda işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara, bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş çocukları için aylık 400 TL’lik bakım desteği verilmeye başlanacak. Ayrıca sanayi sektöründe bu eğitim ve kurslara katılan kadınlara 6 ay boyunca günlük 61,65 TL ödeme yapılıyor; genel sağlık sigortası, iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından ödeniyor.

Ayrıca çalışan kadınlar adına kreş hizmeti veren işverenlere önemli bir destek daha veriliyor. İşverenlerin kreş hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 15’i vergiden istisna edilmiştir. Bu rakam geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararıyla yüzde 50’ye çıkarılmıştır. Böylece çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 TL’den 1.015 TL’ye yükseltilmiştir.

Ek olarak çalışma hayatında beklenen ve işverenlere önemli avantajlar sağlayan bir teşvikte kadınlarla ilgili. 18 yaşından büyük kadınları 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihlerinde bir önceki takvim yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alan özel sektör işverenlerinin bu sigortalılar için ödeyecekleri primleri ve vergileri 18 ay süreyle devlet tarafından karşılanıyor.

Esnafa ‘Bir Senden Bir Benden’ desteği

Milli istihdam seferberliğinde esnaflara hem sigorta prim ve vergi hem de ücret desteği veriliyor. ‘Bir Senden Bir Benden’ olarak bilinen bu destek, daha kısıtlı imkânlarla faaliyetlerini sürdürmeye çalışan 1-3 çalışanı olan, imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi bulunan işverenleri ilgilendiriyor.

2017 yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak 1 Ocak 2018 ile 30 Kasım 2018 tarihleri arasında işe alınan 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük gençlerin ücret, prim ve vergileri sigortalının işe alındığı aydan başlamak üzere bir ay esnaf işverence bir ay devlet tarafından karşılanacak.

Güvenli gelecek için gençlere destek

İşgücü piyasasına girmekte olan gençlerin nitelikli eğitim almasını sağlamak ve istihdama girmesini kolaylaştırmak adına geçtiğimiz yıldan bu yana 220 bine yakın gence destek sağlandı.

2018 yılında, bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarımızın süresini 3 aydan 6 aya çıkarak, nitelikli eğitimin süresi uzatıldı. Bu programlara katılan gençlerin cep harçlığı günlük 54 TL’den 61,65 TL’ye yükseltildi. Ayrıca bu programa katılan gençlerin genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılamaya devam ediyor.

Gelecek teknolojilerinin üretimi ve geliştirilmesi gençlere emanet. Bu anlamda siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarımızın süresi 9 aya kadar uzatacak ve programa katılan gençlere günlük 75 TL cep harçlığı verilecek.

18-25 yaş arası gençlerin kayıtlı çalışmaya başladıklarında yetim aylıkları kesilmeyecek. Ayrıca 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük gençleri 01 Ocak 2018 ila 31 Aralık 2020 tarihlerinde bir önceki takvim yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alan özel sektör işverenlerinin bu sigortalılar için ödeyecekleri tüm primleri, gelir ve damga vergisi 18 ay süreyle karşılanacak

İŞKUR’dan ‘Kupon’ yöntemi

Personel temininde güçlük çekilen mesleklerde “mesleki eğitimde kupon yöntemi” uygulanacak. İŞKUR tarafından yönetilecek bu proje gelişmiş ülkelerde de benzer şekilde uygulanıyor.

2 yıl uygulanacak kupon yönteminde ihtiyaç duygulan mesleklerde 8 aylık sürelerle eğitim verilecek. Bu yöntem ilk olarak nitelikli işgücüne en fazla ihtiyaç duyulan sektörlerden birisi olan bilişim sektöründe uluslararası geçerliliği olan sertifika verilmesi amacıyla yürütülmesi planlanmaktadır.

Mesleki eğitim alması uygun bulunanlara tercih ettiği meslekler ve/veya alt sertifika programları için üst limiti önceden belirlenmiş bir kupon verilecektir. Kişi bu kupon değeri kadar (10 bin TL) eğitimi belirli bir süre içinde almak zorunda olacak ve kuponu başkasına devredemeyecek.

İmalat ve bilişim sektöründe ilave istihdam desteği

Milli istihdam seferberliği ile birlikte sigorta prim teşviklerinin asgari ücret üzerinden uygulanmasına yönelik istisnalardan biri imalat ve bilişim sektörüne yönelik.

İmalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama eklenecek her bir sigortalının primleri ve vergileri karşılanacaktır.

2020 yılı Aralık ayına kadar uygulanması öngörülen geçici düzenleme ile 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında işe alınan sigortalılarla ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği verilecektir İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerine daha fazla miktarda teşvik verilmesi, kadınlar, gençler ve engelli istihdamında daha uzun süreyle destek sağlanabilecektir.

İmalat ve bilişim sektöründe bir önceki takvim yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak istihdam edilecek her bir sigortalıya 5.412 TL’ye kadar ödenecek ücretler için işverenlere 2.151,45 TL’ye kadar sigorta primi ve vergi desteği verilecek.

Sektör temsilcileriyle işbirliği: MEGİP

Nitelikli işgücünün yetiştirilmesi pratik eğitimle birlikte sağlanabilir. Sadece yükseköğretimde görülen teorik eğitimler yeteri görülmez.

Bu ilke doğrultusunda İŞKUR ile TOBB arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) imzalandı. Proje kapsamında iki yıl boyunca mesleki eğitim kurslarında teorik ve pratik eğitimi bir arada uygulanacak. Diğer diğer çatı kuruluşlarla imzalayacak protokollerle bu sistem yaygınlaştırılacak.

160 fiili günü geçmeyecek şekilde (en fazla 8 ay süreyle) düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara günlük 61,65 TL cep harçlığı ödenecek. Ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri de karşılanacak.

Resul KURT

2018 tesvikleri     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.