» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşverenlere asgari ücret desteği 5 aydır ödenmiyor

 
30.06.2021 04:48 | Güncelleme: 30.06.2021 04:48

işverenler için bir nefes olan 2021 yılı asgari ücret desteğinin 5 aydır işverenlere ödenmemesi konusunu Mustafa İşcan yazdı.

Kovid-19 dönemi büyük bir özveri ile çalışıp üreten ve ekonomiye büyük katkılar sunan işverenlere kısa bir nefes dahi olsa aldıran asgari ücret desteğinin daha da geciktirilmeden uygulamaya geçilerek işverenlere ödenmesi gereklidir.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ HANGİ YIL BAŞLADI

2015 yılının Aralık ayında asgari ücrete yapılan %30’luk artış, işgücü maliyetlerinin yükselmesine yol açmış ve bu çerçevede 6661 sayılı Torba Kanun’la 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 68’inci maddede yapılan düzenleme ile işverenlere çalışanların prim gün sayıları baz alınarak 2016 Ocak-Aralık döneminde uygulanmak üzere günlük 3.33 TL, aylık 99.90 TL Hazine desteğinden yararlanma imkanı getirilmişti. Bu düzenleme 2017 yılında da devam etmiş, 2018 yılında ise işverenlerin talebi ile tekrar uzatılmıştır. 27.03.2018 tarihli, 30373 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7103 sayılı kanunun 73’üncü maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 75’inci madde ile de 2018 yılında da bu düzenleme 9 ay süre verilerek devam etmiştir.  2019 yılının asgari ücret desteğine ilişkin 7162 sayılı Kanun, 18 Ocak 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiştir. 2020 yılı asgari ücret desteği 24.3.2020 tarihinde TBMM’de kanunlaşan asgari ücret desteğine ilişkin7226 Sayılı Torba Kanun 26.03.2020 tarihli, 31080 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 2021 yılı asgari ücret desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından devam edeceği açıklanmış olup ancak bugüne kadar sadece sözde kalmıştır.

Önceki yıllar asgari ücret destekleri ile ilgili yasal düzenlemelere bakıldığında en geç Mart ayı içinde yasalaşmış oldukları görülmektedir.

2021 YILINDA UYGULANACAK DESTEK TUTARI 75 TL

28 Aralık 2020 tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 4.Toplantısında dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2021 yılında Asgari Ücret Desteği’nin Aylık 75 TL olarak devam edeceğini belirtmişti, fakat 2021 Haziran ayının son günlerine rağmen Asgari Ücret Desteği halen kanunlaşmamıştır.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK ŞART OLDU

Asgari ücret desteği ilk defa 2016 yılında, işverenlerin iş gücü maliyetlerini düşürerek istihdamı desteklemek amacıyla sağlanmıştı. 2016 ve 2017 yıllarında tam yıl, 2018 yılında 9 ay süreyle verilmişti. 2019 yılında 12 ay süreyle verilen asgari ücret desteği, 2020 Ocak ila Aralık aylarına ilişkin olarak 12 ay süreyle verilecek. 2020 yılında uygulanacak asgari ücret desteği, hem yararlanma şartları hem de destek tutarı açısından geçen yıldan farklı olmuştur. 2021 yılı Kovid-19 pandemisinin işletmeler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler dikkate alınarak 2021 yılında asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için uygulamada bazı değişiklikler yapılması şart olmuştur.

Öneri vermek gerekirse,

1-İşverenler için bir önceki yıldaki en düşük işçi sayısı kadar işçi çalıştırma şartının aranmaması,

2-Asgari ücret desteği rakamı en az 2021 yılı asgari ücret artış oranı olan % 21,56 kadar artırılması, sağlanacak günlük destek tutarının yükseltilmesi hususlarının değerlendirilmesi önerilmektedir.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.