e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşyeri kiralamalarında KDV oranı düştü mü?

09.08.2020 05:59 | Güncelleme: 09.08.2020 05:59

31 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazetede 2182 ve 2183 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları yayımlanmış ve aynı tarih itibariyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.Kira ödemelerinde stopaj oranını %20’den %10 a ve KDV oranını da %18 den %8 e düşürüldüğünü ifade ettik.

Ancak, özellikle iş yeri kiralamalarında kanunun ifadesinden kaynaklı olarak kafalar karışmıştır. Bu karışıklığın nedeni ise 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında geçen “işyeri kiralama hizmeti” ibaresidir. İbare “işyeri kiralamaları” şeklinde olsa sorun olmayacak ve kafalar karışmayacaktı. İbare “İşyeri kiralama hizmetleri” şeklinde olunca sanki işyerlerini kiraya veren emlakçıların bu hizmet karşılığı aldığı komisyonlar nedeni ile elde ettikleri komisyon ücretinde KDV %18’den %8’e düşürülmüş gibi bir algı oluştu. Dolayısı ile bazıları işyerlerinin kiraya verilmesi karşılığı kesilen faturalarda KDV yine %18 olarak uygulanacak gibi algıladı.

Sayın Maliye Bakanı konuya ilişkin olarak 30 Temmuz 2020 tarihinde attığı tweet ile işyeri kiralamalarında KDV’nin %18’den %8’e düşürüldüğü müjdesini verdi. Bu tweetten de anladığımız kadarı ile 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “işyeri kiralama hizmetleri”nden kasıt işyeri kiralamalarıdır. Kararda kastedilen de bu olmakla birlikte “hizmetleri” ibaresinin eklenmesi kafaları karıştırmıştır.

Muhtemeldir ki, konuya ilişkin olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yapacaktır. Aksi türlü inceleme elemanlarının görüşleri de, sadece emlakçıların işyeri kiralama hizmeti karşılığı elde edecekleri ücretler için %8 KDV uygulanabileceği, kiralamalar için %18 KDV uygulanması gerektiği yönünde olur ise binlerce mükellef mağdur olabilecektir. Konunun acilen açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

Kanaatimce de Sayın Maliye Bakanının ifade ettiği üzere işyeri kiralamalarında  KDV oranı %18’den %8’e düşürülmüştür. Bunu destekleyen bir diğer konu ise işyeri kiralamalarında stopajın %20’den %10’a düşürülmesidir. Bu düzenlemeye paralel olarak KDV tarafında da indirim yapılmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklığa kavuşturulması gereken bir diğer konu ise, 31 Temmuz 2020 tarihi öncesi dönemlere ait olup, faturası 31 Temmuz 2020 sonrası kesilecek faturalarda KDV oranının %8 olarak mı yoksa %18 olarak mı uygulanacağı meselesidir. Bilindiği üzere, hizmetin ifasında fatura kesilmelidir. Uygulamada genelde kira yıl içinde tahsil edilemez ise faturası kira tahsil edildiğinde kesilebiliyor. 31 Temmuz 2020 sonrasında geriye yönelik olarak kesilecek faturalarda KDV oranı faturanın düzenlendiği tarihte geçerli olan %8 oranı olarak uygulanabilecektir. Nitekim hem hizmet devam etmektedir, hem de faturanın düzenlenmesi ile vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olmaktadır. Ancak idare bu noktada hizmetin ifasını her ay olan KDV dönemleri itibari ile sınırlı görecek olur ise dönemsellik ilkesi gereği KDV oranı %18 olarak uygulanmalıdır diyebilir.   

Bir diğer husus ise örneğin Aralık 2020 de 2021 dönemine yönelik kira faturası kesilecek olur ise KDV oranı yine %8 olarak uygulanabilecektir. Nitekim faturanın düzenlenmesi ile KDV’de vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olmaktadır. 

Ekrem Öncü


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.