» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşyeri sahipleri, Şirket ortakları için Görev Belgesi

 
04.05.2021 08:00 | Güncelleme: 04.05.2021 08:00

Covid-19 ile mücadelede duyulan ihtiyaç üzerine Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 26 Nisan 2021 tarihinde yapılan toplantısında salgın tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 17:00 den başlamak üzere mevcut planlamada 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00 e kadar sürmek üzere Tam Kapanma uygulamasına geçilmişti.

Diğer bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de duyulan ihtiyaç üzerine tam kapanmaya geçildi ve istisna kapsamında olan işyerleri dışında tüm işyerleri kapalı olacaktır.

Ancak bir yandan işletmede üretimini devam ettirmek isteyenler varken diğer tarafta da muafiyet kapsamında olmayanların farklı yöntemlerle yasağı delme çabalarını görüyoruz.

Hepimizin sağlığı ve güvenliği için kurallara uyulması ve kapsamda olmayan işletme çalışanlarının veya kapsamda olmasına rağmen evden çalışabilecek olanların tam kapanma/pandemi döneminde mümkün oldukça evden çalışmasında fayda var.

İçişleri Bakanlığı süreci kolaylaştırmak ve suistimalleri önlemek adına e–devlet üzerinden başvuruları almaya ve görev yazısı üretmeye başladı. Sistemde sorun yaşayan işverenlerin ve çalışanların da mağdur olmaması için muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisinin imzasıyla düzenlenecek "çalışma izni görev belgesi formunun" geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00'e kadar uzatıldı. Ayrıca işverenlere ve şirket yöneticilerine de e-devlet üzerinden çalışma izni görev belgesi düzenlenebilecek. Halihazırda muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden çalışma izni görev belgesi alma imkânı olmayan;

- İşyeri sahipleri (Şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri gibi),

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar (eski tabirle Bağ-Kur'lular),

Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları (506 sayılı Kanunun Ek 20'inci maddesi kapsamında olan sigortalar,

gibi alanlarda da gerekli kurumlar arası entegrasyon Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca tamamlanmış bulunmaktadır.

Ancak sistemde bir sorun yaşanmaması için eski görev belgelerinin geçerlilik süresi de uzatılmış bulunmaktadır.

ÜRETİM, İMALAT, TEDARİK VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliğinin sağlanması amacıyla bazı işyerlerinde çalışan kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Aynı zamanda bu yerlerde çalışanlar sokağa çıkıp işe gidebilecek, eve dönebilecektir. Bu kapsamda üretimde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilen işkolları ve görevliler tespit edilmiştir. Söz konusu istisnaların sadece işyeri adresi ile ikamet adresi arasında geçerli olduğu, çalışanın izin belgesi olsa dahi bu adresler dışında başka yere gitmesi sırasında denetime takılması halinde idari para cezası yaptırımı uygulanabileceği özellikle dikkate alınmalıdır.

Hem muafiyet kapsamında bulunan işkollarında görevli kişilerin üretim devamlılıklarının sürdürülmesi ve hem de muafiyetlerin kötüye kullanılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla 29.04.2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile,

E­başvuru sistemi üzerinden çalışma izin belgesi alınmasına,

Ek'te belirtilen yeni oluşturduğumuz çalışma izni görev belgesi formuna,

dair usul ve esaslar belirlenmiştir.

CEZASI VAR

Öte yandan kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e­başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgeleri rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgeleri ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacak ve çalışma izni görev belgesinin suiistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirilecek.

Gerek İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu, gerek Bakanlık personeli ve emniyet güçlerimiz bu zorlu süreçte bir yandan terör örgütleri ve teröristlerle mücadele ederken öte yandan da Covid-19 ile verilen mücadeleye katkıları dikkate alındığında herkesin duyarlı, sağduyulu ve özverili olması gerektiği açıktır.

Resul Kurt


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.