» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İşyerinde kreş yoksa tazminat hakkınız var

 
01.09.2021 05:04 | Güncelleme: 01.09.2021 05:04

En az 150 kadının çalıştığı işyerlerinde kreş kurulması zorunlu. Ancak işveren çevredeki kreşlerle anlaşarak da bu hizmeti verebilir. Çalışan kreşten ücretsiz faydalanır. Kreş açılmıyorsa da tazminatını alarak işten ayrılabilir.

GELECEK hafta Türkiye'de uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitim başlıyor. Okullarda eğitim öğretim salgın koşullarına göre devam edecek. Böyle olunca da özellikle çalışan ebeveynler için okul ve kreş seçimi konusu çok önemli hale geldi. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca çıkartılan Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca; yaş ve medeni halleri ne olursa olsun, kamu-özel ayrımı olmaksızın 150'den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde kreş kurulması zorunlu. Aksi halde kadın çalışanın tazminatını alarak işten ayrılma hakkı var.

 

ÇOCUK ŞARTI YOK

İşverenin çalıştırdığı 151 kadının yalnızca 10'u evli ve çocuk sahibi olsa bile işverenin kreş kurma yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekiyor. Yönetmelikte işyerinde 150 kadın çalışan sayısının tespitinde 'işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır' ibaresi yer alıyor. Örneğin bankaların Ankara'da Elmadağ, Nallıhan ve Çankaya'daki şubelerinde kadın çalışan sayısı toplam 150'nin üzerinde ise kreş kurulması zorunluluğu devreye giriyor. Benzer şekilde İstanbul'da; Esenler, Kadıköy, Bahçeşehir, Beylikdüzü, Beşiktaş'da şubeleri bulunan süpermarketler, bu şubelerde çalışan toplam kadın sayısı 150'nin üzerindeyse kreş açma yükümlülüğüne tabiler.

HİZMET DE ALABİLİR

Kreş zorunluluğu kapsamındaki işverenler, ortaklaşa kreş kurabilecekleri gibi, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da bu yükümlülüğü yerine getirebilirler. Yani işverenler için bu yükümlülük üç şekilde yerine getirilebilir:

• İşveren şartları taşıyan bir kreşi kendisi kurar.

• Kapsamdaki iki veya daha fazla işveren ortaklaşa şartları taşıyan bir kreşi kurar.

• İşveren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kreşlerden hizmet alarak yükümlülüğü yerine getirir.

Çocuğunun velayetini alan erkek çalışan da kapsamda

İŞVERENİN kreş açma zorunluluğunu yerine getirmemiş olması işçiye haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkı verir. Bu kapsamdaki haklı fesihleri kreşten faydalanma hakkına sahip kadın çalışanlar ve eşi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocuk sahibi olan erkek çalışanlar kullanabilirler. Yani kreş kurulması zorunluluğu bulunan bir işyerinde çalışan kadın bu yükümlülük yerine getirilmemiş ise istifa edip kıdem tazminatını alabilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında ise iş sözleşmesi feshi gündeme gelmeyeceği için kapsamdaki kadın memurların bu durumu önce amirleri ve yöneticileriyle paylaşıp yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda Kamu Denetçiliği Kurumu'na taşımaları gerekir.

Maliyetini işçiye yansıtamaz

150'nin üzerinde kadın çalışanı bulunan işverenin sağlayacağı kreş hizmetinden 0 ila 6 yaş arasındaki çocuğu olan kadın çalışanlar faydalanabilirler. Çocuğun ilköğretime kayıt yaşını doldurması halinde kreşten faydalanması mümkün değil. Diğer yandan erkek çalışanların annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş 0-6 yaş arasındaki çocukları da kreş hizmetinden faydalanabilirler. Toplamda 150'nin üzerinde kadın çalışanı bulunan ve kreş kuran ya da hizmet alan işveren, bu işlemlerin maliyetini çalışana yansıtamaz.

Okan Güray Bülbül


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.